Specifični cilj Projekta "EU za borbu protiv korupcije i za osnovna prava" je da se doprinese ispunjavanju privremenih merila u ključnim oblastima poglavlja 23, posebno u oblastima zaštite osnovnih prava i borbe protiv korupcije.
Projekat predviđa krajnje rezultate kao što su preventivne antikorupcijske mere, represivne antikorupcijske mere i zaštita osnovnih prava.
Tri rezultata su međusobno povezana kako bi pokrili sve kritične oblasti Akcionog plana za Poglavlje 23, posebno borbu protiv korupcije i osnovna prava.
Ovo je multidonatorski projekat koji zajednički finansiraju Evropska unija, Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke (BMZ) i Austrijska razvojna saradnja (ADC) a realizuju GIZ Gmbh, Austrijska razvojna agencija (ADA), Centralna agencija za upravljanje projektima (CPMA) i Misija OEBS u Srbiji.
Preventivne antikorupcijske mere
Ovo podrazumeva jačanje preventivnih antikorupcijskih mera u cilju borbe protiv korupcije, uključujući podršku nezavisnosti, efikasnosti, odgovornosti i jačanja saradnje antikorupcijskih institucija sa Delegacijom Evropske unije i korisnicima iz Srbije.
Radni paketi su:
Kontrolne funkcije i unapređenje zakonodavnog okvira i sprovodi ga ADA i Procena antikorupcijskih zakonskih akata i podizanje svesti, koji sprovodi CPMA.
Represivne antikoriupcijske mere
Podrazumevaju merenje razultata u efikasnim i delotvornim istragama, uključujući finansijske istrage, krivično gonjenje i osuđujuće presude u slučajevima korupcije i sprovodi ga GIZ.
Zaštita osnovnih prava
Podrazumeva povećanje kapaciteta zaštite osnovnih prava, odnosno Zaštitnika građana, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti, službi za podršku žrtvama u višim sudovima i drugih srodnih službi, Uprave za zatvore ( u okviru Ministarstva pravde), Ministarstva unutrađnjih poslova, Tužilaštva ta ratne zločine, Odeljenja za ratne zločine Višeg suda i Apelacionog suda u Beogradu.
Zaštitu podataka sprovodi GIZ, Zaštitu prava osumljičenih takođe sprovodi GIZ, kao i Besplatnu pravnu pomoć i Manjinska prava.
CPMA zadužena je za Ombudsmana. Podršku žrtvama sprovodi ADA, dok Misija OEBS u Srbiji sprovodi Praćenje suđenja za ratne zločine i tranzicionu pravdu.
Glavne aktivnosti uključuju, ali neće biti ograničene na institucionalno jačanje relevantnih odeljenja institucija koje su korisnici, kako bi se osigurala efikasna primena regulatornog okvira; savete o politikama, uključujući podršku razvoju i reviziji strateških dokumenata; pravne savete, uključujući reviziju postojećih zakona i podzakonskih akata u skladu sa strateškim okvirom i izgradnju kapaciteta ključnih ciljnih grupa kroz međusobnu razmenu informacija, najboljih praksi i znanja (radionice, obuke, studijske posete).
Projekat nastoji da održi najviše standarde u izvođenju obuka i uspostavi održiv sistem koji će funkcionisati i van Akcionog ciklusa.
Projekat traje 45 meseci, od januara 2022. do oktobra 2025.
O aktivnostima, informacijama i vestima iz projekta, možete se informisati na sajtu EU za tebe.
(M.A./EUpravo zato/ EU za tebe)