Osam univerziteta iz Evropske unije nalazi se među prvih 50 na Šangajskoj rang listi univerziteta za 2024. godinu, pri čemu je Univerzitet "Paris Saclay" postigao najbolji rezultat među univerzitetima iz EU, koji, uprkos tome što su najbrojniji na ukupnoj rang-listi u poređenju sa američkim i kineskim kolegama, nisu toliko uspešni u prvih 50.

Šangajska rang lista, poznata kao Akademska rang lista svetskih univerziteta (ARWU), prvi put je objavljena 2003. godine, i predstavlja godišnju publikaciju koja rangira globalne univerzitete na osnovu njihovih akademskih i istraživačkih performansi.

""Paris Saclay" je magičan! Nikada pre nijedan francuski univerzitet nije bio rangiran tako visoko na prestižnoj Šangajskoj rang listi: 12. na svetu", napisao je francuski predsednik Emanuel Makron na društvenoj mreži Iks u četvrtak (15. avgusta), na dan kada je rang lista objavljena.

Univerzitet "Paris Saclay" je napredovao tri mesta za samo godinu dana, postavši univerzitet iz EU sa najboljim rangom u 2024. godini.

U međuvremenu, od prvih deset univerziteta na rang listi, osam su američki (prva tri su svi američki univerziteti), dok su dva (Kembridž i Oksford – rangirani na četvrtom i šestom mestu) britanski.

Na najnovijoj Šangajskoj listi, Univerzitet u Beogradu nalazi se između 401. i 500. mesta, dok je ranije bio u grupi od 301. do 400. mesta.

Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu.
Jerome Cid / Alamy / Alamy / Profimedia 

Osam univerziteta iz EU u prvih 50

Pored "Paris Saclay" univerziteta, Univerzitet "Paris Sciences et Lettres" zauzeo je 33. mesto ove godine (napredovao je osam mesta u odnosu na 2023. godinu), dok je Sorbona zauzela 41. mesto (napredovala je pet mesta) – čime Francuska ima tri svoja univerziteta među prvih 50.

Ukupno je osam univerziteta iz EU dospelo među prvih 50 na rang-listi.

Pored tri francuske akademske institucije, tu su i tri nemačke institucije, koje su na nižim pozicijama u odnosu na francuske (43, 47, 50), kao i Univerzitet u Kopenhagenu (32. mesto) i Karolinska institut u Švedskoj (na 43. mestu).

Što se tiče ukupne rang-liste, blok EU je ispred Sjedinjenih Država i Kine.

Sa 135 univerziteta među prvih 500, EU je ispred SAD-a (114) i Kine (91). Isto važi i za prvih 1.000, dok Kina ima 203, a Sjedinjene Američke Države 183 univerziteta.

Međutim, nisu sve zemlje EU dobro predstavljene na rang-listi.

Dok Nemačka, Francuska, Italija i Španija – sve među većim zemljama u bloku – svaka imaju više od 40 univerziteta na rang listi, 10 zemalja EU imaju samo jedan, kao što su Kipar ili Luksemburg, ili nijedan, kao što su Rumunija ili Malta.

Prestižna, ali kritikovana rang-lista

Iako je Šangajska rang lista poštovana i "na glasu", postoje i druge koje pružaju dragocene uvide, poput Times Higher Education, QS World University Rankings ili CWTS Leiden rang liste. Svaka ima svoju metodologiju, što objašnjava njihove različite rezultate.

Što se tiče Šangajske rang liste, na primer, metodologija je kritikovana zbog oslanjanja isključivo na kvantitativne kriterijume i prekomernog fokusa na prirodne nauke na štetu društvenih i humanističkih nauka. Filozofija i lingvistika nisu uključene.

(JA/EUpravo zato)