Odluka albanske vlade da zabrani TikTok na godinu dana naljutila je mnoge korisnike platforme u zemlji.

"Moji vršnjaci i ja se ne slažemo sa ovom odlukom, jer nije TikTok taj koji izaziva svađe i podele među nama. TikTok je nešto kroz šta otkrivamo svoj svakodnevni život i zabavljamo se, a koristimo ga u slobodno vreme. Ne slažem se što ćemo biti uskraćeni ovim", rekao je 18-godišnji korisnik Samuel Sulmani.

Još neki korisnici ove mreže su se složili.

"TikTok je aplikacija za zabavu", rekla je Laura Legisi, dok je Dajana Marku rekla da TikTok nema uticaja na svakodnevni život.

"TikTok nema nikakve veze sa događajima koji su se desili", kazala je ona.

Albanske vlasti održale su 1.300 sastanaka sa nastavnicima i roditeljima nakon smrti tinejdžera sredinom novembra kojeg je izbo još jedan mladić nakon svađe koja je navodno počela na platformi za video hosting.

Govoreći na sastanku gradske skupštine, Rama je rekao da će TikTok "biti potpuno zabranjen za sve. Neće biti TikTok-a u Republici Albaniji".

Ovo je potez koji navodno podržava 90% roditelja i nastavnika sa kojima je vlada razgovarala.

"Diktatorska odluka da se zatvori platforma društvenih medija TikTok je težak čin protiv slobode govora i demokratije", rekla je Ina Župa, poslanica glavne opozicione Demokratske stranke.

Ona je dodala da je to skupljanje predizbornih poena i zloupotreba ovlašćenja za suzbijanje sloboda.

Sledeće godine u Albaniji se održavaju parlamentarni izbori.

"Jezik mržnje i nasilja"

Nakon odluke Tirane, TikTok je zatražio "hitno razjašnjenje od albanske vlade" u slučaju izbodenog tinejdžera.

Kompanija je saopštila da "nije pronašla nikakve dokaze da su počinilac ili žrtva imali TikTok naloge, a više izveštaja je potvrdilo da su video snimci koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikTok-u".

Rama je naveo da odluka o blokiranju TikToka "nije ishitrena reakcija na jedan incident", već pažljivo razmotrena odluka doneta u konsultaciji sa zajednicama roditelja u školama širom zemlje.

"Ili će TikTok štititi decu Albanije, ili će Albanija zaštititi svoju decu od TikToka", rekao je on u objavi na albanskom i engleskom na mreži X.

Prema istraživanjima, albanska omladina čini najveću grupu korisnika TikTok-a u zemlji.

Među roditeljima postoji sve veća zabrinutost nakon izveštaja o deci koja nose noževe i druge predmete u školu da bi ih koristili u slučaju svađa ili maltretiranja promovisanih sadržajem koji vide na društvenim mrežama.

Albanija je premala zemlja da bi TikToku nametnula promenu svog algoritma kako ne bi promovisala "reprodukciju beskrajnog pakla jezika mržnje, nasilja, maltretiranja i tako dalje", napisala je Ramina kancelarija.

Vlasti su uspostavile niz zaštitnih mera u školama, počevši od pojačanog prisustva policije, programa obuke i bliže saradnje sa roditeljima.

Albanske vlasti su saopštile da će pratiti kako kompanija i druge zemlje reaguju na jednogodišnje gašenje pre nego što odluče da li da dozvole da kompanija nastavi sa radom.

Odluka Albanije dolazi nakon što je nekoliko evropskih zemalja, uključujući Francusku, Nemačku i Belgiju, uvelo ograničenja za pristup deci društvenim medijima.

Australija je u novembru otišla korak dalje, potpuno zabranivši društvene mreže za sve mlađe od 16 godina.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)