Zdravstveni stručnjaci upozoravaju na opasan trend koji kruži društvenim mrežama koji ohrabruje ljude da ne koriste kremu za sunčanje.

Sve veći broj video snimaka na popularnoj platformi TikTok sugeriše da bi opekotine od sunca mogle da utiču na poboljšanje zdravlja ili čak da pomognu da se rešite akni.

Lekari u bolnici Kraljica Viktorija u Velikoj Britaniji oštro su osudili trend, objašnjavajući da bi to moglo povećati šanse za razvoj raka kože.

„Iako postoje zdravstvene beneficije povezane sa dobijanjem dovoljno sunčeve svetlosti, krema za sunčanje i dalje treba da se koristi kako bi se smanjio rizik od razvoja kancera kože", naveli su u saopštenju.

„Što više puta imate opekotine od sunca tokom svog života, veći je rizik od razvoja raka kože, kao i od preranog starenja kože. Uticaj ovog trenda mogao bi biti dalekosežan", naveli su oni.

Prema saopštenju, u bolnici se godišnje leči oko 700 pacijenata od opekotina od sunca, dok se broj iz godine u godinu povećava.

Lekari su zabrinuti da bi efekti ovog trenda mogli da se pokažu u narednim godinama, što znači da bi „sledbenici ovog TikTok-ovog trenda mogli razviti rak kože u godinama koje dolaze".

Sem Orkar, direktor klinike u Službi za plastičnu hirurgiju  i opekotine bolnice Kraljiva Viktorija, kaže da je melanom peti najčešći tip raka i da broj obolelih u Velikoj Britaniji raste.

„Postoje sigurniji načini za lečenje akni nego da se podvrgavate riziku nezaštićenim izlaganjem suncu", rekao je on.

Šta je melanom i koji su najčešći simptomi?

Melanom je vrsta raka kože koja se može proširiti i na druge organe. Ultraljubičasto svetlo koje dolazi od sunčevih zraka je najčešći uzrokovog kancera.

Rizik je veći za osobe sa bledom kožom, ili sa velikim brojem mladeža, kao i za one koji u porodici imaju istoriju raka kože.

Mladeži su najbolji indikator za praćenje potencijalnog razvoja melanoma.

Najčešći simptomi su mladeži sa neujednačenim oblicima ili ivicama, ili čak sa mešavinom dve ili više boja.

Mladeži su takođe obično mali, dok melanomi imaju tendenciju da budu veći, često širi od 6 mm. Mladež koji menja veličinu, oblik ili boju takođe može biti melanom, prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Velike Britanije.

Lekari preporučuju da se mladež preventivno pregleda najmanje jednom godišnje.

Koje zemlje EU imaju najveću stopu melanoma?

Međunarodna agencija za istraživanje raka procenila je da je u svetu bilo preko 1,5 slučajeva raka kože u 2022.

U zemljama EU, Danska ima najveću procenjenu incidencu melanoma (broj slučajeva na 100.000 ljudi), sa višom stopom incidencije u zemljama severne Evrope. Evo i kako izgleda lista:

  • Danska 50.3
  • Holandija 48.0
  • Švedska 42.4
  • Finska 35.7
  • Nemačka 34.8
  • Slovačka 33.6
  • Irska 33.9
  • Belgija 29.2
  • Luksemburg 24.8
  • Francuska 24.7

Dezinformacije o opekotinama od sunca

Porast dezinformacija o opekotinama od sunca podstakao je neke dermatologe da i sami odu na TikTok kako bi razotkrili mitove.

Dermatolog Katie Belzenai rekla je u svom video snimku objavljenom na ovoj platformi da „iako ovakvo sunčanje može imati potencijalne kratkoročne koristi za vaše aknne", kao što su manje masna koža i bolje prikrivene tačke od akni, „rizik od Izlaganje UV zračenju nadmašuje sve potencijalne koristi."

A rizici nisu povezani samo sa melanomom. Produženo i intenzivno izlaganje suncu, kaže ona, takođe može izazvati hiperpigmentaciju (stanje koje neke delove kože čini tamnijim od drugih) i eritem (crvenilo kože), kao i pogoršanje tragova nakon akni.

(M.A./EUpravo zato/uk.news.yahoo.com)