Mnogi od nas ovo godišnje doba koriste za prolećno spremanje, kada ćemo sređivati naš dom, a da li biste mogli da zamislite da u toj akciji učestvuje čitava zemlja?

Letonci se svakog proleća okupljaju za dan "Lielā Talka" - nacionalnu akciju čišćenja.

Ove godine, više od 100.000 volontera (što je impresivan broj u zemlji sa nešto manje od 1,9 miliona stanovnika) učestvovalo je u akciji, kada je prikupljeno najmanje 50 tona smeća, uključujući i neeksplodiranu avionsku bombu pronađenu u jezeru.

Među neobičnim otkrićima, koja su pronađena tokom čišćenja jezera i drugih vodenih područja, bili su i skuter, polomljeno staklo i plastične sanke. Sofa je izvučena iz jezera Jugla, a glomazan čelični otpad iz reke Lielupe. Očekivano, na različitim lokacijama su pronađeni razni komadi nameštaja, veliki broj guma, komunalni otpad...

Sada već tradicionalno čišćenje pokrenuto je 2008. godine, kada su baltičke zemlje pokrenule zajednički projekat u čast 90. godišnjice nezavisnosti.

Danas je u Letoniji ova akcija vrlo dobro organizovana tako da svi učesnici dobijaju kese za smeće, grabulje i rukavice kako bi čistili javne površine, puteve, a mogu se organizovati i privatna čišćenja za porodicu i prijatelje.

Osim smanjenja zagađenja, cilj je i da se zaštiti biodiverzitet i unapredi javno zdravlje uklanjanjem opasnosti koje vrebaju iz prirodnih sredina.

Slične inicijative razvijene su širom severne Evrope, posebno u Švedskoj ili Islandu.

Akcije čišćenja su se prilagodile vremenu, pa sada uključuju i sadnju drveća i cveća, održavanje starih stabala i čišćenje vodenih površina. Širom zemlje su osvežene mnoge bašte, postavljene su i kućice za ptice, a pešačke staze su takođe čišćene. Čišćene su i biblioteke, groblja i područja nadomak crkava.

U akciji su učestvovali i vrtići i škole, a deca i roditelji su zajedno učestvovali u tom poduhvatu.

Čak je i Ministarstvo unutrašnjih poslova bilo uključeno tako što su čišćeni podrumi u cilju civilne zaštite i bezbednosti. Na nekoliko mesta su obnovljena i autobuska stajališta.

Postoje čak i digitalna čišćenja, koja pozivaju ljude da "olakšaju život" svojim uređajima tako što će brisati nepotrebne podatke. Iako digitalni otpad može da deluje nevidljivo, serveri i data centri koji čuvaju naš sadržaj troše veliku količinu energije.

Uticaj svih ovih aktivnosti je dalekosežan. Ljudi su postali manje skloni bacanju smeća, što je smanjilo količine otpada u prirodi i povećalo svest o dugoročnoj održivosti.

Dve žene nose vreću sa pokupljenim otpadom tokom velikog čišćenja prirode
Foto: Shutterstock

Koliko se prolećno spremanje ustalilo u letonskom narodu, pokazuje i podatak da i dijaspora učestvuje u tome. Letonci koji žive u Gruziji su uredili grobno mesto naučnika Robertsa Kupksa u Tbilisiju, a u Kanadi se čistila oblast oko letonske evangelističke luteranske crkve u Otavi.

Ove godine je i 12 ambasada u Rigi učestvovalo u prolećnom čišćenju Letonije.

(EUpravo zato/Baltic Times)