Usled samo jednog mraznog dana u aprilu, kada je zabeleženo minus sedam stepeni, proizvođači jabuka i krušaka u voćnjaku Nakovo na severu Banata pretrpeli su katastrofalne posledice.
Sva ulaganja se, međutim, nastavljaju, rashodi su ogromni, a rod minimalan.
U voćnjaku na srpsko-rumunskoj granici, nedaleko od Kikinde, na kojem se uzgaja jabuka raznih sorti na 45 i krušaka na šest hektara, prvi prolećni mraz od 18. do 21. marta nije naneo veću štetu s obzirom na kašnjenje vegetacije od oko 15 dana.
Međutim, drugi nalet u aprilu sa oko minus sedam stepeni napravio je ogromne probleme i potpuno uništio rod pojedinih sorti tada tek procvetalih jabuka. Mesec dana kasnije, posledice su i više nego evidentne.
"Crvene jabuke su stradale 100%, dok su zelene stradale na oko 20 odsto. Upitan je kvalitet jer su stradali centralni plodovi koji su najveći i najzdraviji. Ovaj mraz nam nije doneo ništa dobro", rekao je za RTV Slavko Pavlović, vlasnik voćnjaka u Nakovu.
Kako je rekao, očekivani prinos je trebalo da bude oko 900 tona.
"Očekivani prihod bio je između 250.000 i 300.000 EUR. Od toga su ulaganja u sredstva zaštite i prihrane negde oko 100.000 EUR, berba košta 60.000, radna snaga i gorivo još oko 40.000. Mraz koji je pogodio crvene jabuke i kruške umanjiće mi prihod od 80.000 do 100.000 EUR", napomenuo je Pavlović.
Na području Kikinde, koja nije voćarski kraj, ne postoji mnogo poljoprivrednika koji se profesionalno bave tom vrstom agrara, a prolećni mrazevi i uništen rod nažalost sada već tradicionalno, navode i one najupornije da odustaju, konstatujući da je rad pod otvorenim nebom postala čista lutrija.
Grad desetkovao useve
U proteklih nekoliko dana, različiti delovi Srbije su stradali pod udarima snažnih oluja. Veliki grad je u četvrtak zahvatio delove Šumadije, opštine Topolu, Aranđelovac, Raču i Smederevsku Palanku, a pojedina mesta ostala su bela kao usred zime.
"Nepogode su dokrajčile i ono malo voća i povrća što je preživelo. Sve je belo kao da je pao sneg. Gde je prošao grad, ništa ostalo nije. Prvo nam je mraz načeo voće, sad je grad završio posao. Uništeni smo skroz", rekao je za Glas Zapadne Srbije meštanin topolskog sela Kloka koje je pretrpelo ogromnu štetu.
Grad je padao i na prostoru Smederevske Palanke, a selo Benčina, poznato po proizvodnji višanja takođe se zabelelo od grada.
"Naše selo je većinski proizvođač višanja u Srbiji, ali od toga sada nije ostalo ništa. I pšenica se savila do zemlje, povrće je kompletno uništeno”, rekao je voćar iz okoline Smederevske Palanke.
Kolika je zapravo razmera pričinjene štete, kao i stanje u kome se sada nalaze biljne culture biće poznato tek u narednim danima kad komisije za popisivanje štete izađu na teren.
(EUpravo zato/RTV/Glas Zapadne Srbije)