Prvi put od 40-ih godina prošlog veka čista energija je obezbedila 40 odsto svetske električne energije, pokazuju podaci za 2024. godinu.

Čista energija dolazi iz nuklearnih i obnovljivih izvora, kao što su vetar i solarna energija.

Do prekretnice došlo je zahvaljujući "zapanjujućem" rastu solarne energije, koja se udvostručila za samo tri godine, navodi se u novom izveštaju energetske istraživačke organizacije Ember.

Solarna energija je već 20 godina zaredom najbrže rastući izvor električne energije.

Danas ona obezbeđuje 7 procenata svetske električne energije.

Međutim, i dalje je u senci vetroenergije, koja je prošle godine porasla na 8 odsto, i nuklearne energije koja je dostigla 9 procenata.

Hidroenergija – koja se dobija od tekuće vode, najčešće iz reka ili akumulacija, i predstavlja najstariji i najveći pojedinačni izvor obnovljive energije – zadržala se na 14 odsto.

Fil Makdonald, izvršni direktor organizacije Ember, izjavio je: "U kombinaciji sa baterijskim skladištima, solarna energija će postati nezaustavljiva sila. Kao najbrže rastući i najveći novi izvor električne energije, ona je ključna za zadovoljenje sve veće svetske potražnje za strujom".

Nuklearna energija se smatra čistim izvorom jer ne proizvodi skoro nikakve gasove sa efektom staklene bašte niti druge zagađivače vazduha.

U međuvremenu, američki predsednik Donald Tramp, koji je na čelu druge najzagađenije zemlje na svetu, ograničava vetroparkove na moru i pokušava da poveća iskopavanje i sagorevanje uglja kako bi napajao centar za veštačku inteligenciju.

Solarni paneli na zemlji
Foto: YAY Media AS / Alamy / Alamy / Profimedia

Kina i Indija, najveći i treći najveći zagađivači na svetu, ubrzano napreduju sa svojim planovima za čistu energiju.

Više od polovine nove solarne električne energije u svetu prošle godine došlo je iz Kine – iako ta zemlja i dalje gradi nove termoelektrane na ugalj.

Profesor Šunpeng Ši, predsednik Međunarodnog društva za studije energetske tranzicije (ISETS), izjavio je da se budućnost globalnog elektroenergetskog sistema oblikuje u Aziji, sa Kinom i Indijom u samom srcu energetske tranzicije.

Raste potražnja za električnom energijom

Uprkos rastu obnovljivih izvora, električna energija iz fosilnih goriva porasla je prošle godine za 1,4 odsto jer je potražnja velika – što je dovelo i do rekordno visokih emisija iz elektroenergetskog sektora.

Ember je ranije predvideo da će emisije dostići vrhunac 2023. godine, ali je niz toplotnih talasa pomrsio te prognoze – jer su ljudi pojačali klima-uređaje kako bi se izborili sa ekstremnim vrućinama izazvanim klimatskim promenama i pojavom El Ninja.

Dodatni rast potražnje nastaje i usled razvoja veštačke inteligencije, električnih vozila i toplotnih pumpi.

Ember prognozira da će rast čiste energije uskoro nadmašiti rast potražnje, čime će se fosilna goriva postepeno potiskivati iz sistema.

(EUpravo zato/Sky news)