Ministarka bez portfelja u tehničkoj Vladi, zadužena za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko-političko osnaživanje žena, Tatjana Macura, u poseti Briselu razgovarala je o mogućnostima povezivanja zelene agende sa rodnom ravnopravnošću. Nakon učešća na panel diskusiji "Usklađivanje veština sa potražnjom zelenog tržišta rada" istakla je da Srbija već beleži značajne rezultate, a neki od domaćih preduzetnica su se aktivno uključile u ekološke projekte, koristeći otpadne materije za unapređenje poslovanja.

Na sastancima u Briselu, Macura je istakla da su žene u Srbiji, kroz angažman na ekološkim projektima, pokazale kako zaštita životne sredine može da bude povezana s ekonomskim osnaživanjem i rodnom ravnopravnošću.

"Možda deluje apstraktno kada kažem da zelena agenda može da se poveže sa rodnom ravnopravnošću, ali naši preduzetnici već ostvaruju značajne rezultate", rekla je Macura za EUpravo zato.

Ministarka je ukazala na to da je nekoliko preduzetnica u Srbiji započelo projekte koji se bave reciklažom otpadnih materijala, koje potom koriste za kreiranje novih proizvoda. Na ovaj način, one ne samo da doprinose zaštiti životne sredine, već stvaraju i nove ekonomske prilike i veće profite jer su "shvatile da mogu koristtiti otpadne materije u procesu proizvodnje, stvarajući tako održiviji poslovni model i čuvajući našu zemlju".

Macura je podsetila da ovakvi projekti predstavljaju korak ka većoj rodnoj ravnopravnosti u poslovnom sektoru i imaju dugoročne pozitivne efekte na ekonomiju. Takođe, naglasila je da će Srbija nastaviti da radi na implementaciji zelene agende, kako bi omogućila ženama da prepoznaju ekonomske i poslovne prilike u sektoru održivog razvoja.

Sastanci u Briselu bili su prilika za razmenu iskustava i za jačanje saradnje između Srbije i Evropske unije u oblasti rodne ravnopravnosti i zaštite životne sredine, kako bi se omogućilo dalji razvoj ovih važnih inicijativa.

(EUpravo zato.rs)