Stručnjaci procenjuju da je više od 47.000 ljudi umrlo od posledica visokih temperatura u Evropi 2023, najtoplije godine u istoriji merenja - makar za sada.

Brojke su navedene u studiji objavljenoj u časopisu "Natural Medicine" koja je napravljena po metodi modeliranja.
Međutim, međunarodna istraživačka grupa predvođena Institutom za globalno zdravlje u Barseloni je takođe zaključila da se društvo prilagodilo visokim temperaturama.

Tim je koristio Eurostatove podatke o 96 miliona smrti kako bi procenio koliko je njih povezano s vrućinama 2023. u 823 regije širom 35 evropskih zemalja.

Grčka, Atina, narod na ulicama pokušava da se zaštiti od sunca
Nikolas Kokovlis/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia Grčka, Atina, narod na ulicama pokušava da se zaštiti od sunca

Prema procenama, prošle je godine 47.690 smrti u Evropi bilo povezano s visokim temperaturama. Reč je o drugoj najvišoj stopi smrtnosti otkako se počelo sa takvim merenjima 2015, pri čemu je najviši nivo zabeležen 2022. godine.

Najgore je bilo u Grčkoj i Bugarskoj

Istraživači su utvrdili da su zemlje na jugu Evrope imale najviše stope smrtnosti povezane s vrućinama.

Grčka (393 smrtna slučaja na milion stanovnika), Bugarska (229), Italija (209) i Španija (175) zauzele su prva četiri mesta. Poređenja radi, stopa u Nemačkoj je iznosila 76 smrtnih slučajeva na milion stanovnika 2023.

U konkretnim brojkama, istraživačka grupa procenjuje da je 2023. broj smrti povezanih s visokim temperaturama u Italiji bio nešto manji od 12.750, a u Nemačkoj 6.376. U gotovo svim proučavanim zemljama značajno više žena je umiralo od vrućine, a stariji su bili posebno pogođeni.

(EUpravo zato/Index.hr)