Kompanija Central European Petroleum (CEP) saopštila je da je otkrila do sada najveće nalazište nafte u istoriji Poljske, svega nekoliko kilometara od obale Baltičkog mora, u blizini ostrva Volin i lučkog grada Svinoujšće.
Bušotina bi mogla da sadrži čak 22 miliona tona nafte i kondenzata koji su tehnički i komercijalno dostupni za eksploataciju. Pored toga, otkrivene su i značajne rezerve prirodnog gasa, oko pet milijardi kubnih metara gasa komercijalnog kvaliteta.
Ukupna koncesiona oblast, koju CEP istražuje, obuhvata površinu od 593 kvadratna kilometra. U okviru tog šireg područja, procenjuje se da se nalazi više od 33 miliona tona nafte i kondenzata, kao i čak 27 milijardi kubnih metara prirodnog gasa. Ovo otkriće bi moglo više nego da udvostruči trenutne potvrđene rezerve nafte u Poljskoj, koje su, prema podacima poljskog javnog servisa TVP, 2023. godine iznosile oko 20,2 miliona tona.
CEP je potvrdio da će prioritet u korišćenju nafte i gasa iz ovog nalazišta imati upravo Poljska, što dodatno osnažuje energetski suverenitet zemlje i njenu ulogu unutar evropskog energetskog sistema.
Međutim, bivši izvršni direktor poljske naftne i gasne kompanije Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Pjotr Vožnjak, ne misli tako.
"Prioritet nije Poljska, nije Rusija, nije Sudan ili Obala Slonovače. Prioritet se daje onome ko otkrije mineral. Ako ga otkrije ova kompanija, ona ima prioritet nad svima ostalima. Osim što prvo mora dokumentovati nalazište. To je ono što evropski zakon kaže", rekao je u intervjuu za Euronews.
Inače, Central European Petroleum Ltd., registrovan u Alberti, Kanadi 2006. godine, osnovan je sa ciljem istraživanja nafte u Evropskoj uniji, navodi se na sajtu CEP-a.
"Njima je stalo do novca, ne do bilo koje nacije. Mogu je prodati kome god žele. Naravno, uz sva međunarodna razmatranja, ne mogu je prodati ni Rusima ni Medeljinskom kartelu u Kolumbiji, jer bi svi bili besni", dodao je.
Vožnjak je rekao da će CEP želeti da prikupi sredstva što je pre moguće i da moraju dokumentovati nalazište kako bi imali puna prava na njega i pravnu mogućnost da ga eksploatišu.
"Oni se ovde na neki način hvale pred potencijalnim kupcem, jer znaju da mi u Poljskoj želimo diversifikaciju izvora, da ulažemo, barem prema obrazloženju koje čujemo od državne uprave, naše sopstvene resurse. Treba im čestitati jer se retko dešava u takvim količinama, to je tim više razlog da im se čestita," dodao je bivši izvršni direktor PGNiG-a.
Vožnjak je kritičan prema tromosti poljske državne kompanije Orlen, koja je preuzela PGNiG 2022. godine i imala šansu da otkrije resurse koje CEP sada može da eksploatiše. Podsetio je da "14 godina nisu ništa uradili" zbog čega je i sada skeptičan.
Znači li to prekid zavisnosti od Rusije?
Prema Vožnjakovom mišljenju, eksploatacija nalazišta iz bušotina koje je otkrio CEP neće uzdrmati evropski energetski bilans. Ipak, sama Poljska bi to mogla učiniti, rekao je on. Nalazišta bi mogla dostići 22 miliona tona nafte, a kako je stručnjak naglasio, "preradni kapacitet poljskih rafinerija je oko 24 miliona tona sirove nafte godišnje, što je količina koju su u stanju da prerade unutar granica Poljske".
Poljski energetski analitičar i novinar Vojćeh Jakubik rekao je za Euronews da sa "tačke gledišta velike energetske politike, ovo nije prekretnica".
"Ali sa tačke gledišta ulaganja u Baltičko more, da, jer je to nekoliko puta više nego što trenutno vadimo u Baltičkom moru", rekao je Jakubik.
"To je takođe pozitivan investicioni signal da bi moglo biti više ovakvih nalazišta, da se isplati tražiti sirovine u našem basenu, pa ko zna hoće li biti još vesti o ovome od drugih investitora. Investitori su se pokrenuli da traže ugljovodonik širom Evrope. Poljska nije izolovana. Čujemo, na primer, da Nemačka, u saradnji sa Holanđanima, želi da vadi ugljovodonike u Severnom moru i šire. Ovo je dodatni dokaz da imamo promenu u Evropi. Stroga bezbednost nas tera da ponovo gledamo povoljnije na eksploataciju gasa i nafte iz Evrope", dodao je Jakubik.
(EUpravo zato.rs)