Premijer Grčke Kirijakos Micotakis je predstavio plan za rešavanje sve izraženijeg problema nestašice vode u zemlji.
Nacionalni plan se bavi hitnom potrebom za reformom, kako bi se Grčka pripremila za velike izazove u narednih 30 godina.
Micotakis je naglasio da je voda javno dobro i da će ostati resurs od vitalnog značaja, pa se, stoga, prema njoj treba tako i odnositi.
Tokom sastanka predstavljeni su detaljni naučni podaci koji pokazuju razmere problema koje klimatska kriza izaziva u svim mediteranskim zemljama, imajući u vidu da je Evropa kontinent koji se najbrže zagreva.
Prema tim podacima, Grčka je na 19. mestu u svetu po riziku od nestašice vode. Nivo vode u branama je na istorijskom minimumu, a rezerve u Atici su za više od 50 odsto niže nego 2022. godine.
Grčka zato planira primeni holistički pristup, za razliku od sadašnje fragmentacije između različitih aktera. Vlasti će sprovesti radikalne promene u načinu na koji se upravlja vodama u zemlji, prelazeći na funkcionalniji sistem sa većom efikasnošću i većim ulaganjima.
Koristiće se nove tehnologije, kao i komplementarni načini dobijanja vode, poput desalinizacije.
Predstavljeno je pet glavnih stubova ovog plana:
- Voda jeste i ostaće javno dobro, u skladu sa Ustavom i sudskom praksom Državnog saveta
- Održivo snabdevanje vodom, navodnjavanje i tretman otpadnih voda, uz prihvatljive troškove za sve namene
- Holističko planiranje i centralizovano upravljanje svim potrebnim projektima, velikim i malim
- Hitne inicijative u narednih šest meseci, uz informativnu i edukativnu kampanju
- Nove tehnologije i dopunski načini proizvodnje vode (desalinizacija, reciklaža i ponovna upotreba)
Kako se navodi, biće postavljeni i temelji za sprovođenje projekata koji su već u toku ili se razmatraju. Trenutno se radi na više od 1.200 projekata upravljanja i obnove vodnih resursa, od kojih se 1.090 odnosi na vodosnabdevanje, a 237 na navodnjavanje.
(EUpravo zato/Euronews)