Evropska unija će ove nedelje predložiti ministrima finansija najbogatijih zemalja G7 da se snizi trenutni limit od 60 dolara po barelu za cenu ruske nafte koja se transportuje morskim putem, kao deo novog paketa sankcija protiv Moskve, izjavio je u evropski komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis nije precizirao na koji iznos bi EU želela da se granica snizi, ali zvaničnici EU upoznati s pregovorima navode da će predlog biti da se cena ograniči na 50 dolara po barelu.

Na pitanje novinara da li će taj predlog zaista izneti na sastanku ministara finansija G7 koji se održava ove nedelje u Kanadi, odgovorio je: "Da".

"To je nešto na šta je Evropska komisija već ukazivala u okviru osamnaestog paketa sankcija. Očekujem da će i ostali partneri iz G7 pokazati interesovanje za ovu temu i da će se voditi određena diskusija", dodao je Dombrovskis.

Grupu G7 čine Sjedinjene Američke Države, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Italija i Japan. U sastancima ministara finansija G7 učestvuju i Evropska komisija i predsedavajući ministara finansija evrozone.

Ograničenje cene dogovoreno je u decembru 2022. godine, zabranjena je trgovina ruskom sirovom naftom koja se prevozi tankerima ukoliko se prodaje po ceni višoj od 60 dolara po barelu, kao i pružanje usluga transporta, osiguranja i reosiguranja za takve pošiljke, osim ako je cena ispod tog limita.

Mera je uvedena sa ciljem da se Rusiji smanje prihodi, kako bi imala manje novca za finansiranje rata u Ukrajini, a da se istovremeno izbegne nagli pad globalne ponude nafte.

Ipak, Rusija je uspešno zaobilazila ograničenje cene uz pomoć "senkovite flote" tankera koji ne koriste osiguranje zapadnih kompanija, a cena ruske nafte tipa "Urals" često je bila iznad dozvoljenog praga.

Međutim, početkom aprila cena je pala ispod 60 dolara, zbog globalne zabrinutosti za privredni rast nakon najava Sjedinjenih Država o uvođenju globalnih carina, što je dodatno uticalo na tržište nafte.

(EUpravo zato)