Vrsta vuka koja je izumrla pre otprilike 12.500 godina prvi put u istoriji oživljena je u laboratoriji, objavila je biotehnološka komapnija Colossal Biosciences sa sedištem u Dalasu.
Naučnici iz Colossala stvorili su tri mladunca strašnog vuka korišćenjem drevne DNK, kloniranjem i tehnologijom uređivanja gena, kojom su promenili gene sivog vuka - najbližeg živog srodnika praistorijskog strašnog vuka, objavila je kompanija.
Rezultat je hibridna vrsta koja izgledom podseća na svog izumrlog prethodnika.
Strašni vuk, Aenocyon dirus, koji je poslužio kao inspiracija za pse iz HBO-ove serije "Igra prestola", bio je grabljivac koji je nekada lutao Severnom Amerikom.
Strašni vukovi bili su veći od sivih vukova i imali su nešto širu glavu, gustu svetlu dlaku i jaču čeljust, navela je kompanija.
"Uzeli smo DNK iz 13.000 godina starog zuba i 72.000 godina stare lobanje"
Colossal od 2021. radi na oživljavanju mamuta, ptice dodo i tasmanijskog tigra, ali do sada nisu javno govorili o vukovima.
"Ovo veliko dostignuće prvo je u nizu primera koji pokazuju da naš sveobuhvatni sistem za deekstinkciju funkcioniše", izjavio je Ben Lam, suosnivač i glavni izvršni direktor Colossal-a, u saopštenju za javnost.
"Naš je tim uzeo DNK iz 13.000 godina starog zuba i 72.000 godina stare lobanje i stvorio zdrave mladunce strašnog vuka."
Tri strašna vuka nalaze se na lokaciji od 800 hektara na lokaciji koja nije poznata javnosti, ograđenoj ogradom visokom tri metra, gdje ih nadziru sigurnosno osoblje, dronovi i kamere.
Koristeći drevnu DNA iz dva fosila strašnog vuka, naučnici Colossal-a i njihovi saradnici uspeli su da sastavi dva visokokvalitetna genoma vrste Aenocyon dirus - kompletne skupove genetskih podataka.
Napravili izmene na 14 gena
Istraživači su izmenili ćelije sivog vuka.
Napravili su 20 izmena na 14 gena pre nego što su klonirali ćelijske linije i preneli ih u jajne ćelije donora, navodi se u saopštenju.
"Zdravi embrioni u razvoju tada su preneti u surogat-majke", navela je kompanija, koja je za CNN potvrdila da su kao surogate koristili domaće pse.
Dva mužjaka strašnog vuka na svet su došla su 1. oktobra 2024, a ženka 30. januara 2025, navodi Colossal Biosciences.
Kako bi postigli cilj, naučnici su stvorili hibridni genom pomoću CRISPR tehnologije kojom su uklonili određene gene sivog vuka i zamenili ih osobinama povezanima sa strašnim vukovima, rekao je Love Dalen, profesor evolucijske genetike sa Univerziteta u Stokholmu i savetnik kompanije Colossal.
"Ogroman iskorak"
"Nema sumnje da je preko 99.9% genoma zapravo sivi vuk"
Naučna zajednica sigurno će raspravljati o tome koliko gena treba promeniti da bi se nešto nazvalo strašnim vukom, ali to je više filozofsko pitanje", rekao je Dalen.
"Oni su nosioci gena strašnog vuka i ti geni ih čine sličnijima strašnom vuku nego bilo koja druga životinja koju smo videli u poslednjih 13.000 godina. I to je stvarno fascinantno."
Dalen, koji kaže da je bio "donekle" uključen u analizu genoma strašnog vuka, ali nije lično upoznao mladunce niti učestvovao u uređivanju gena ili kloniranju, rekao je da je ovo "ogroman iskorak" u odnosu na dosadašnji rad u tom području.
"Oni su zapravo rekonstruirali fenotip strašnog vuka - vidljive osobine vrste - i iz genoma znamo da su verovatno ovako izgledali. Po meni, to je u tom smislu strašni vuk", rekao je.
Prikupili najmanje 435 miliona dolara za istraživanja
Colossal je od svog osnivanja u septembru 2021. prikupio najmanje 435 miliona dolara, kada su Lam i genetičar s Harvarda Džordž Črč pokrenuli kompaniju s ciljem oživljavanja mamuta.
Taj projekt ide dosta sporije u odnosu na početne prognoze, a kompanija sada navodi da očekuje prve mladunce mamuta 2028.
Colossal se nada da će iste tehnologije koje su korišćene za stvaranje strašnog vuka pomoći i ugroženim vrstama.
Kompanijja je objavila da je proizvela dva legla kloniranih crvenih vukova - najugroženije vrste vuka - koristeći novu, manje invazivnu metodu kloniranja razvijenu tokom rada na strašnim vukovima.
Mnogi kritičari deekstinkcije tvrde da bi se velika ulaganja u takve projekte mogla bolje iskoristiti te upozoravaju da uzgoj hibridnih bića može ugroziti životinje koje se koriste kao surogati.
Ipak, Kristofer Preston, profesor filozofije životne sredine na Univerzitetu Montana, kaže da Colossal očigledno vodi računa o dobrobiti životinja.
"Teško je zamisliti da će ikada biti pušteni u divljinu"
On je rekao kako je teško zamisliti da bi strašni vukovi ikad mogli imati ulogu u ekosistemu, što je cilj koji kompanije navodi za genetski modifikovane životinje.
"U saveznim državama poput Montane već se borimo kako bismo održali zdravu populaciju sivih vukova uprkos političkim pritiscima", rekao je Preston.
"Teško je zamisliti da će strašni vukovi ikad biti pušteni u divljinu i imati svoju ekološku funkciju. Zbog toga je važno pitati se - koja će zapravo biti njihova svrha?"
(M.A./EUpravo zato/index.hr)