Stručnjaci za očuvanje prirode apeluju na vlasnike kuća da u narednim mesecima ne kose svoje travnjake kako bi pomogli povećanju broja leptira, s obzirom na to da populacija ovih insekata u Velikoj Britaniji drastično opada.

Prošla godina bila je jedna od najgorih ikada zabeleženih za leptire, pri čemu je kod 51 od 59 vrsta leptira uočen pad u brojnosti u poređenju s podacima iz 2023. godine.

Stručnjaci navode da su uzroci tog pada ljudske aktivnosti, upotreba pesticida i klimatske promene.

Prema podacima Britanskog programa za praćenje leptira, koji vodi grupa organizacija za očuvanje prirode, poznate vrste leptira kao što su koprivar, srebrnkasti plavac i mali dukat doživele su najgoru godinu do sada.

Takođe je zabeležena i druga najgora godina od kada je praćenje počelo 1976. za omiljene leptire koji žive u baštama, parkovima i seoskim područjima, kao što su obični plavac, vratar i veliki kupusar.

Ričard Foks iz organizacije "Butterfly Conservation" izjavio je: "Pogodio me je pad populacije naših voljenih britanskih leptira, i nažalost, moram da kažem da je to posledica ljudskih aktivnosti. Uništili smo staništa divljih životinja, zagadili životnu sredinu, koristili pesticide u industrijskim razmerama i menjamo klimu. To znači da kada imamo loše vremenske uslove, ove već osiromašene populacije leptira postaju izuzetno ranjive i ne mogu da se oporave kao nekada – a zbog klimatskih promena, takvo neobično vreme postaje sve češće".

Podaci su pokazali da 31 vrsta beleži dugoročan pad.

Stručnjaci navode da 22 vrste pokazuju značajne padove u brojnosti, uključujući i rasprostranjene vrste, čiji je broj opao za 86 odsto od 1976. godine.

Leptir vrste srebrnkasti plavac sleće na cvet
Populacija srebrnkastog plavca drastično opada Foto: Shutterstock

Žiličasti kupusar zabeležio je pad od 28 odsto, dok su vrste poput srebrnkastog plavca imale najgoru godinu do sada.

Zaštitnici prirode ističu da te vrste zahtevaju specifična staništa za opstanak, koja su uništena tokom poslednjih decenija.

Dr Mark Botam, ekolog iz Britanskog centra za ekologiju i hidrologiju specijalizovan za leptira, rekao je da su rezultati "duboko zabrinjavajući", posebno jer "mogu da nam ukažu na šire stanje životne sredine".

Organizacija "Butterfly Conservation" proglasila je vanredno stanje za leptire u Velikoj Britaniji.

leptir koprivar
Leptir koprivar Foto: Shutterstock

Dr Foks je rekao da je "najbolje što možemo da uradimo je stvaranje više staništa".

Istraživanja pokazuju da ukoliko pustimo da deo bašte buja, sa visokom travom, povećava se broj leptira.

"Zato pozivamo ljude i lokalne vlasti širom Velike Britanije da se obavežu da neće kositi travu ove godine od aprila do septembra, ovaj jednostavan čin može da napravi stvarnu, trenutnu razliku za leptire, moljce i druge divlje životinje", dodao je.

(EUpravo zato/Sky News)