Planovi vlasti u Amsterdamu da se obračunaju sa neurednim saksija za cveće izazvao je zbunjenost među mnogim građanima ove evropske prestonice. U pristupu koji su lokalni mediji nazvali "Operacija saksija", centralni okrug holandskog glavnog grada ograničava stanovnike na dve saksije, dimenzija ne većih od 50cm sa 50cm, napravljene od "održivog" materijala i postavljene uz njihov prednji zid.
Prema ovom pravilu, nelegalne saksije na parking mestima i ispod drveća biće oduzete.
Na sastanku veća, šefica centralnog dela grada Ameli Strens izjavila je da zapuštene saksije izgledaju neprivlačno, loše utiču na biodiverzitet i otežavaju pristup osobama koje koriste pomagala za hodanje ili dečija kolica.
"Jedna osoba na stručnom usavršavanju provela je nekoliko dana obilazeći okrug i napravila popis od preko 900 saksija. Više ne izgledaju kao lepe i privlačne saksije. Na njih će biti zalepljeni stikeri s pitanjem: 'Pripadam li nekome? Usvoji me!' i QR kodom. Ako niko ne odgovori u roku od šest nedelja, grad će ih ukloniti".
Dodala je da je prioritet rešavanje problema prekomernog postavljanja saksija. "Neki stanovnici postavljaju veliki broj saksija ispred svojih vrata. Ovakvi slučajevi zaista ugrožavaju pristupačnost i izazivaju tenzije među komšijama".
Neki stanovnici Amsterdama su zadovoljni što grad odgovara na zabrinutosti o pretrpanim trotoarima.
"Javni prostor je ranjiv – pripada svima nama, ali u isto vreme ne pripada nikome," rekao je Rogier Nojon, predsednik lokalne grupe Voordestad (za grad). "Teško je s zelenilom jer je dobilo neobičan status... pa stanovnici misle da je sve što ima veze s biljkama dobro. Ali prostor je važan za ljude s hendikepom, koji koriste hodalice, i za one s kolicima. Grad treba da pojasni da javni prostor pripada svima, ali to ne znači da treba da vlada zakon jačeg".
Stanovnici zbunjeni
S druge strane, neki kritikuju ovu inicijativu, ističući ogromne površine javnog prostora koje zauzimaju napušteni ili parkirani bicikli, licencirane bašte kafića, kao i otpad, te efekat koji na grad ima 22 miliona turista koji u njemu noće svake godine.
Rogier Havelar, odbornik Hrišćansko-demokratske alijanse, izjavio je na sednici gradskog veća da nijedan cent iz javnih sredstava za sprovođenje zakona ne bi trebalo trošiti na poboljšanje stanja kada je u pitanju ova tema.
"Ne mislim da bi veće trebalo da se time bavi. Ako je saksija na putu, samo je pomerite u stranu. Ono što ne treba da radite je da pravite 31 pravilo za čitav okrug".
Na ulicama Amsterdama, stanovnici su sa zbunjenošću reagovali na ove planove. Karoli Almoš, 79-godišnjak poreklom iz Mađarske, postavio je klupu okruženu zelenilom, uključujući plastično cveće, lampice, kaktus i minijaturno drvo mandarine ispred svoje kuće.
"Budućnost je grad sa svim vrstama biljaka – neka vrsta šumskog vrta", rekao je.
Rajan Pug, 24-godišnjak, izjavio je da su parking mesta u njegovom kraju nedavno zamenjena kutijama sa zelenilom, koje privlače pčele i leptire.
"Dve saksije su apsurdne. Imam bar deset. To ne podstiče ljude da ulepšaju ulicu i učine je prijatnijom za sve".
(JA/EUpravo zato)