U Evropskoj uniji je stupio na snagu Zakon o obnovi prirode, čiji je cilj da se staništa vrate u njihovo prirodno stanje.
Cilj Zakona o obnovi prirode je obnoviti najmanje 20 odsto kopnenih i morskih područja Unije do 2030. kao i narušenih ekosistema do 2050. obnavljanjem šuma, ponovnim natapanjem močvara i vraćanjem reke u njihovo prirodno stanje slobodnog toka.
Problem za poljoprivrednike
Zakon se, međutim, smatra kontroverznim, posebno zbog straha od teških ograničenja za poljoprivrednike.
Evropska komisija saopštila je da će države članice iste odlučiti koje će se konkretne mere sprovoditi na njihovoj teritoriji. Prema podacima EU, oko 80 odsto staništa je u lošem stanju.
Osim toga, 10 odsto vrsta pčela i leptira ugroženo je i preti im izumiranje, a 70 odsto tla je u lošem stanju. Zakon je bio predmet duge i burne rasprave. Na kraju je većina glasala za ublaženu verziju zakonskog teksta.
Evropska komisija predložila je ovaj zakon još polovinom 2022, a on je tada, po prvi put u istoriji, imao cilj da sprovede mere ne samo za očuvanje, već i za obnavljanje prirode.
Dve godine kasnije, odnosno u junu ove godine, Savet Evrope zvanično je usvojio ovaj Zakon, a sada je stupio na snagu.
"Nema vremena za pauzu u zaštiti životne sredine. Danas, Savet EU odlučuje da obnovi prirodu u Evropi, štiteći na taj način njen biodiverzitet i životnu sredinu evropskih građana. Naša je dužnost da odgovorimo na hitnost kolapsa biodiverziteta u Evropi, ali i da omogućimo Evropskoj uniji da ispuni svoje međunarodne obaveze”, rekao je belgijski političar Elan Meron prilikom usvajanja Zakona.
Zahvaljujući novom Zakonu, Evropska unija će moći da ispuni svoje međunarodne obaveze, posebno Globalni okvir za biodiverzitet dogovoren na Konferenciji UN o biodiverzitetu 2022. godine (COP15).
Zakon bi takođe trebalo da ublaži klimatske promene i efekate prirodnih katastrofa u EU, kao i da poboljša sigurnost hrane.
Budući da prethodni napori u zaštiti i očuvanju prirode nisu dali željene rezultate, Zakon o obnovi prirode postavlja specifične, pravno obavezujuće ciljeve za obnovu kopnenih, morskih, slatkovodnih i urbanih ekosistema.
(JA/EUpravo zato/Index)