Hrvatska je najnovija zemlja koja se pridružila evropskom trendu suzbijanja neprimerenog ponašanja turista. Ostrvo Hvar, poznato po bogatom noćnom životu, sada preduzima korake kako bi ograničilo loše ponašanje turista po kojem je poznato.

U nastojanju da se udalji od imidža destinacije za žurke, grad Hvar (koji nosi isto ime kao i ostrvo) izglasao je da zadrži ograničenja buke tokom letnje sezone, što će značajno uticati na rad klubova, diskoteka i otvorenih prostora za zabavu.

Fokus na porodični turizam

Prošle nedelje gradski odbornici Hvara odlučili su da zadrže ograničenje buke na 85 decibela tokom leta. Budući da je to ekvivalentno bučnom restoranu, ova mera će značajno uticati na popularne klubove na otvorenom koji rade u špicu sezone, kao i na restorane koji organizuju venčanja na otvorenom.

Ova odluka naišla je na protivljenje ugostitelja, restorana i barova. Prema izveštajima lokalnih medija, sektor ugostiteljstva je čak predložio da se cela teritorija ostrva proglasi zonom zabave tokom cele godine kako bi se zaobišla nova pravila o buci.

"Mislim da je ovo katastrofa. Oduvek smo podržavali stroža pravila i bolji nadzor, ali sada idemo iz jedne krajnosti u drugu. Ovo nije pravi način", rekao je Vicko Višković iz ugostiteljskog udruženja Dictum Factum za hrvatski portal Dnevnik.hr.

Međutim, lokalne vlasti žele da pošalju jasnu poruku da žele održiviji i porodično orijentisan turizam.

"Proteklih godina, klubovi na otvorenom u Hvaru i Splitu možda su podsticali preterano partijanje i doprineli imidžu Hrvatske kao destinacije za žurke", kaže Darijo Šarić, direktor luksuzne vile-rental platforme VIP Holiday Booker.

"Ipak, Hrvatska sve više gradi reputaciju porodične destinacije, koja nudi bogatu kulturu, prirodne lepote i opuštenu atmosferu", dodaje on.

Kazne i do 700 evra za neprimereno ponašanje

Ova ograničenja deo su šire inicijative Hrvatske da podstakne kvalitetan turizam koji koristi lokalnim zajednicama.

U brojnim gradskim jezgrima, uključujući Split i Dubrovnik, turisti mogu dobiti kazne do 700 evra na licu mesta za neprikladno ponašanje. To uključuje konzumaciju alkohola ili droga na javnim mestima, uriniranje ili povraćanje na ulici, kao i šetnju bez majice ili u kupaćem kostimu kroz grad.

Za ozbiljnije prekršaje javnog reda i mira, poput tuča, verbalnih napada (vikanje, svađe) i pijanstva, kazne mogu dostići i 4.000 evra.

Čak i ekološka pravila su stroga – ronjenje plemenite periske, kritično ugrožene školjke koja ima ključnu ulogu u ekosistemu Mediterana, kažnjava se sa 67 evra po školjci.

"Cilj ovih kazni nije da se neko kazni, već da se spreči neprimereno ponašanje. Na kraju, sve je to deo odgovornog pristupa kako bi Hrvatska ostala sigurna i poželjna destinacija za sve posetioce", objašnjava Šarić.

(EUpravo zato/Euronews)