Danska je najskuplja zemlja kada su u pitanju hleb, žitarice i riba, dok je Rumunija najpovoljnija za kupovinu voća, povrća i krompira. Luksemburg prednjači kao najskuplja zemlja u Evropskoj uniji kada je u pitanju celokupna hrana, dok je Finska najskuplja za alkoholna pića.

Prosečno, hrana čini 16 odsto ukupne potrošnje domaćinstava u EU, dok bezalkoholna i alkoholna pića, kao i duvan, čine po 2 odsto.

S druge strane, Rumunija ima najniže cene hrane, Italija je najjeftinija za bezalkoholna pića, a Bugarska ima najniže cene duvanskih proizvoda.

Inflacija u EU je od 2015. godine, kada je iznosila svega 0,1 odsto, beležila stalan rast, dostigavši 2,9 odsto u 2021. i rekordnih 9,2 odsto u 2022. godini. Tokom 2023. inflacija je opala na 6,4 odsto, ali je i dalje bila viša nego 2021. U 2024. godini nastavljen je pad, te inflacija sada iznosi 2,6 odsto.

Najveće godišnje stope inflacije u 2024. zabeležene su u Rumuniji (5,8 odsto), Belgiji (4,3 odsto) i Hrvatskoj (4 odsto).

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) poručuje da je u uslovima visoke inflacije najdirektniji način da se pomogne radnicima povećanje plata.

"Minimalne zarade i druge politike utvrđivanja plata mogu pomoći u očuvanju kupovne moći i pravičnijoj raspodeli tereta inflacije između poslodavaca i zaposlenih", navodi OECD.

Kada je reč o strukturi potrošnje u 2024, na hleb i žitarice, meso, ribu i mlečne proizvode prosečno odlazi 17 odsto, 22 odsto, 5 odsto i 17 odsto budžeta namenjenog za hranu.

Danska je najskuplja i za hleb i žitarice, i za ribu, dok je Luksemburg najskuplji za meso.Najviše cene mlečnih proizvoda, mleka, sira i jaja, zabeležene su na Kipru, dok su najniže u Slovačkoj, koja ima i najjeftinije meso. Riba je najpovoljnija u Rumuniji.

Udeo ulja i masti, kao i voća, povrća i krompira u kućnim budžetima iznosi 4 odsto, odnosno 22 odsto. Malta ima najviše cene za ulja i masti, dok je Luksemburg najskuplji za voće, povrće i krompir. S druge strane, Poljska ima najniže cene ulja i masti, a Rumunija ostaje najjeftinija za voće i povrće.

(EUpravo zato/Euronews)