Evropske nevladine organizacije (NVO) dobile su sedam milijardi evra iz EU između 2021. i 2023. godine, ali ne postoji dovoljno transparentnosti i odgovornosti kada su u pitanju ova sredstva, zaključuje novi izveštaj revizora EU.
Zapanjujuća procena revizora dolazi u trenutku kada Brisel otvoreno raspravlja o ulozi finansiranja nevladinih organizacija (NVO) iz EU, sugerišući da je problem mnogo dublji nego što je ranije bilo shvaćeno.
"Otkrili smo da je finansiranje NVO iz EU previše netransparentno", izjavila je Laima Andrikiene, koja je predvodila istragu.
Komisija "nije pravilno otkrila određene aktivnosti koje finansira EU, poput lobiranja", niti postoje "aktivne provere da NVO koje se finansiraju poštuju vrednosti EU", dodala je ona novinarima, napominjući da ove "manjkavosti izlažu EU reputacionom riziku".
Od kada je izvršna vlast EU izmenila smernice o finansiranju u maju 2024. godine, NVO i njihovi politički saveznici optužuju političare sa desnog centra da koriste autoritarne taktike za suzbijanje nepoželjnih glasova.
Jedna od centralnih optužbi bila je da su birokrate zloupotrebile NVO kako bi prekršile granicu između izvršne i zakonodavne vlasti putem tajnih ugovora dodeljenih ekološkim grupama kroz program LIFE.
U novom izveštaju, revizori kažu da su pronašli dokaze o zloupotrebama, ali nisu otišli tako daleko da proglase strukturalni problem.
"Nailazili smo na dva slučaja operativnih grantova finansiranih kroz program LIFE koji su uključivali aktivnosti zagovaranja sa donosiocima odluka", izjavila je Andrikiene.
Ostali "šokantni" slučajevi uključuju "jedan veliki istraživački institut"koji je klasifikovan kao NVO, iako je bio "sastavljen isključivo od predstavnika vlade", dok je druga "NVO" sledila komercijalne interese.
Za evroposlanika iz redova Zelenih, Danijela Freunda, revizori su "u pravu što se žale na nedostatak transparentnosti u dodeli EU fondova".
Međutim, "ovaj problem nije specifičan samo za NVO", dodao je on.
Umesto da "sve rešavaju na račun NVO", pozvao je na prestanak "opšte sumnje" prema njima.
Veliki novac
Ranije su NVO tvrdile da je njihovo finansiranje zanemarljivo i da je 15 miliona evra godišnje za ekološke grupe iz programa LIFE samo sitnica u budžetu.
"Ne govorimo ovde o sitnicama", rekla je Andrikienė novinarima.
"Više od sedam milijardi evra finansiranja EU dodeljeno je NVO između 2021. i 2023. godine", uključujući projekte kao što su regionalni razvoj, što ukupno čini oko četiri odsto budžeta, dodala je ona.
Međutim, čak i to "treba uzeti sa rezervom" jer "ne postoji pouzdan pregled EU novca koji je plaćen NVO", rekla je Andrikiene.
Revizori su obuhvatili široku mrežu uključujući i Kohezioni fond EU, drugi po veličini fond, koji često dodeljuje novac lokalnim nevladinim grupama za organizaciju festivala i drugih kulturnih događaja.
Komisija je saopštila da će raditi na jasnoj definiciji NVO i, u odgovoru povodom izveštaja revizora, obezbediti godišnje podatke o tome koliko novca EU troši na takve organizacije.
U narednim godinama, izvršna vlast će takođe raditi na aktivnom proveravanju da li neka organizacija "poštuje vrednosti EU" umesto da se oslanja na reč – trenutno NVO samo moraju da izjave da se pridržavaju vrednosti bloka.
(EUpravo zato/Euractiv)