Američki predsednik Donald Tramp je obećao predstaviti sveobuhvatni plan uvođenja carina u sredu, a taj dan naziva "Danom oslobođenja".
Ranije je već uveo carine na aluminijum, čelik i automobile, a povećao je i carine na uvoz sve robe iz Kine.
Tramp carine vidi kao način zaštite domaće ekonomije od nepoštene globalne konkurencije i pregovarački adut za bolje uvjete za SAD. Međutim, zabrinutost oko trgovinskog rata uznemiruje finansijska i robna tržišta i stvara strahove od recesije u Americi.
Značajan pad Vol Strita
Proteklih nedelja cene deonica na Vol Stritu i drugim najvećim svetskim berzama oštro su pale zbog neizvesnosti oko tih carina i strahovanja od eskalacije trgovinskog rata, s obzirom na to da je niz zemalja, uključujući Kinu, Kanadu i EU, najavilo protivmere.
Tramp je rekao da će nametnuti niz recipročnih carina protiv zemalja koje naplaćuju carine na uvoz američkih proizvoda i obećao da će se izjednačiti s carinama tih zemalja.
U februaru je Tramp potpisao memorandum kojim je naložio američkim službenicima da analiziraju trgovinske odnose sa svim zemljama i sastave popis prilagođenih protivmera.
Prošle nedelje, američki predsednik je sugerirao da bi mogao da ublaži svoje planove, možda u nekim slučajevima učini izuzetke ili uvede niže carine od onih koje te zemlje naplaćuju na uvoz iz SAD.
Nedavno je iz Bele kuće poručeno da bi se carinski planovi mogli usmeriti na 10 do 15 zemalja s kojima SAD ima najveće trgovinske neravnoteže.
Sada Tramp ponovno poručuje da bi recipročne carine mogle zahvatiti sve zemlje.
(M.A./EUpravo zato/index.hr)