Parlament u Briselu poveo je borbu protiv visokih cena kirija glasanjem za uredbu predloženu od strane socijalističke partije PS, kojom bi "referentna skala kirija" postala zakonski obavezna. Predložena uredba biće razmatrana na plenarnoj sednici u petak, 4. aprila. Ako bude usvojena, mogla bi da stupi na snagu već 1. maja.
U poslednjim godinama, kirije u Briselu su rasle brže od inflacije. Kao rezultat toga, trenutno postoji oko 30.000 domova sa nepravednim i prekomernim kirijama u gradu i okolini. Predlog ima za cilj da trenutna skala (koja je samo indikativna) postane zakonski obavezna. Ovoj odluci je prethodio niz saslušanja i razgovora sa predstavnicima vlasnika, udruženja stanara i stručnjaka, a na kraju je tekst odobren sa većinom od samo jednog glasa.
Šta se smatra "prekomernim"?
Predlog aktivira članke 8 do 13 originalne briselske uredbe iz 2021. godine, koja je predviđala osnivanje zajedničkog komiteta za stanare, Komisiju za iznajmljivanje (Commission Paritaire Locative), koja će odlučivati da li su cene realne i to na osnovu referentne skale kirija.
Međutim, kako prethodna briselska vlada nije uspela da postigne dogovor u vezi sa ovim pitanjem, ti članci iz uredbe iz 2021. godine nikada nisu sprovedeni. Ali, u četvrtak su usvojeni članci koji daju stanarima pravo na reviziju i zabranjuju vlasnicima da naplaćuju nepravedne kirije. Izmene imaju za cilj da se bore protiv praksi koje otežavaju pristup odgovarajućem stanovanju po fer ceni, naročito u nižim segmentima tržišta kirija. Vlasnici više neće moći da naplaćuju kirije koje su više od 20 posto iznad "referentne kirije" za njihov region, jer se to smatra "prekomernim".
Takođe, kuće sa značajnim problemima ili nedostacima biće strože kažnjene. Stanari koji smatraju da njihova kirija spada u ovu "prekomernu" kategoriju mogu dostaviti svoj ugovor zajedničkoj komisiji za iznajmljivanje na razmatranje. Takođe mogu direktno podneti zahtev sudiji mira, koji može nametnuti novu kiriju.
Briselska vlada se nada da će ažurirati referentnu skalu koristeći podatke iz obavezne registracije ugovora o iznajmljivanju, ali će biti potrebno nekoliko godina da ovi podaci pruže celokupnu sliku cena na tržištu kirija. Unija za pravo na stanovanje stoga zahteva ponovnu uspostavu pravog opservatorijuma kirija u Briselu.
Kirije u evropskim gradovima
Prosečne kirije u Londonu dostigle su rekordno visokih 3.220 evra mesečno, pokazao je izveštaj s kraja prošle godine. Prosečna kirija u poželjnijim delovima unutrašnjeg Londona iznosila je, prema tom izveštaju, vrtoglavih 3.795 evra, dok su cene u spoljnim delovima Londona bile skromnije, sa prosečnom kirijom od 2.797 evra.
Istraživanje je pokazalo Amsterdam kao najskuplju lokaciju za iznajmljivanje jednosobnog stana, sa kirijama koje premašuju 2.275 evra mesečno. Holandski grad je, iako skuplji od svojih kontinentalnih suseda, bio gotovo 1.000 evra mesečno jeftiniji od rente u Londonu.
Nakon Amsterdama, Rim i Pariz su bili najskuplji gradovi za iznajmljivanje među zemljama obuhvaćenim ispitivanjem. Stanari bi morali da izdvoje 2.000 evra mesečno da bi živeli u Večnom Gradu, dok oni koji žele da slede korake iz serije "Emili u Parizu" moraju da pronađu 1.862 evra za druženje sa pariškim modnim ikonama.
Holandski gradovi Roterdam, Utreht i Hag takođe su bili među 10 najskupljih mesta za iznajmljivanje. Roterdam, sa kirijama od 1.795 evra mesečno, zauzeo je četvrto mesto na listi, a sledi ga Hag na petom mestu sa mesečnom kirijom od 1.790 evra.
(EUpravo zato.rs)