Dan nakon što je Svetska zdravstvena organizacija proglasila globalnu vanrednu situaciju zbog širenja virusa mpoks, Švedska je postala prva zemlja van afričkog kontinenta koja je potvrdila slučaj zaraze.
Vršilac dužnosti švedskog zavoda za javno zdravlje Olivija Viksel rekla je da se obolela osoba zarazila tokom poseta dela Afrike u kojem je proglašena epidemija novog soja virusa.
Obolela osoba je smeštena u bolnicu u Stokholmu, a Vikselova je navela da trenutno ne postoji rizik po širu populaciju.
Ministar zdravlja Jakob Forsmed navodi je da je Švedska dobro pripremljena za virus, kao i da je obezbeđena dovoljna zaliha vakcina.
Kako prenosi švedski javni servis SVT, u Švedskoj je 2022. godine zabeleženo više od 300 slučajeva zaraze prethodnim sojem virusa.
Šta je mpoks?
Mpoks, ranije poznat kao majmunske boginje, uzrokovan je istoimenim virusom i prvi put je otkriven kod majmuna korišćenih za istraživanja 1958. godine, prema podacima SZO.
Prvi ljudski slučaj prijavljen je 1970. godine u današnjem DRC-u. Virus je sada endemičan u zemljama centralne i zapadne Afrike, ali je izazvao globalnu epidemiju 2022. u zemljama koje ranije nisu prijavljivale slučajeve, kao što je Evropa.
Postoje dva podtipa virusa, poznata kao klade. Smatra se da klad I, koji je endemičan u centralnoj Africi, izaziva teže bolesti. Izbijanje 2022. godine izazvala je klada II, koja je endemična u zapadnoj Africi.
Postoji i nova vrsta u istočnom DRC-u i nekim afričkim zemljama u vezi sa kladom I, pod nazivom klada Ib, koja izaziva zabrinutost. Ovaj novi soj „izgleda da se širi uglavnom seksulanim putem", navodi SZO.
Koliko je slučajeva zabeleženo u Africi?
Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti (Afrika CDC), koji su ove nedelje takođe proglasili mpoks hitnim zdravstvenim stanjem, saopštili su da je broj sumnjivih slučajeva širom kontinenta ove godine premašio 17.000.
Većina slučajeva je u Kongu, ali postoji ograničeno testiranje u ruralnim oblastima, sa samo 24 odsto sumnjivih slučajeva u zemlji koji su testirani ove godine, što znači da bi broj mogao biti veći od onih u zvaničnim izveštajima.
Potvrđeno je više od 500 smrtnih slučajeva, uglavnom u Kongu, navodi Afrički CDC.
Najmanje 13 afričkih zemalja je pogođeno, uključujući one koje do nedavno nisu prijavljivale slučajeve mipoksa, kao što su Burundi, Kenija, Ruanda i Uganda.
(M.A./EUpravo zato/rts.rs)