Olimpijske igre su pokrenule niz izložbi širom Evrope posvećenih njihovoj istoriji i kulturnom značaju.
Ovo su neke od izložbi koje su i te kako vredne posete i u Parizu, ali i u drugim evropskim prestonicama.
Umetnost Olimpijade - Pariz, Francuska
Gagosijanova pariska galerija ispunila je svoja dva izložbena mesta u Rue de Castiglione i Rue de Ponthieu umetničkim delima međunarodnog renomea čija je centralna tema sport.
Izložba prostora Castiglione uključuje Amsterdam, Arenu I (2000.) Andreasa Gurskog, ogromnu fotografiju fudbalske utakmice iz ptičje perspektive, pripremnu skicu za Kristovu džinovsku skulpturu Running Fence iz 1974. i razigrane Jeuk Nocturnes Man Raia (oko 1970.) gde je fudbal prožet duhom misterije.
Prostor Ponthieu predstavlja čuvene dizajne postera za prethodne Olimpijske igre, poput prstenova u boji Rejčel Vajhed za London 2012. godine, letnjeg dizajna Dejvida Hoknija za Igre 1972. u Minhenu i frenetičnog šaranja Saja Tvomlija za Zimske olimpijske igre 1984. u Sarajevu.
Inače, olimpijska umetnost traje do 7. septembra.
Olimpizam: moderna invencija, antičko nasleđe: Pariz, Francuska
Luvr je domaćin izložbe koja se vraća na priču o preporodu Olimpijade i francuskih kreativaca koji su stajali iza nje.
„Posetioci će otkriti kako su Igre nastale krajem 19. veka: politički kontekst tog vremena, ikonografske izvore na kojima su se zasnivale i kako su organizatori pokušali da rekonstruišu sportska takmičenja antičke Grčke", najaviili su organizatori.
Brealov trofej je izložen na izložbi pored umetničkih dela i artefakata koji prate grčko-francusku istoriju takmičenja.
Olimpizam: moderna invencija, drevno nasleđe traje do 16. septembra.
Citius, Altius, Fortius - Communiter, antičke i moderne olimpijske igre: Zagreb, Hrvatska
Hrvatska prestonica domaćin je izložbe posvećene antičkim i modernim igrama u zagrebačkom Arheološkom muzeju.
Naziv postavke je preuzet iz olimpijskog mota „Citius, Altius, Fortius - Communiter" što znači „Brže, više, jače - zajedno".
Eksponati vode posetioce kroz istoriju Olimpijskih igara od njihovog nastanka 776. pre nove ere sa artefaktima kao što su statue, posteri, medalje i sportska oprema.
„U duhu fraze mens sana in corpore sano (zdrav duh u zdravom telu), za one koji traže inspiraciju, izložba nudi putovanje kroz istoriju i ističe trajnu vrednost sporta kao sredstva za lični i društveni razvoj, ", navode kustosi.
„Zbog toga, pozivamo sve sportiste, amatere i profesionalce da istraže fascinaciju Olimpijskih igara i inspirišu se njihovim duhom.
Citius, Altius, Fortius - Communiter, antičke i moderne olimpijske igre traju do 31. oktobra.
Pariz 1924: Sport, umetnost i telo: Kembridž, Velika Britanija
Pariz 1924: Sport, umetnost i telo prikazuje radove međunarodnih umetnika inspirisanih igrama pre jednog veka.
Među predstavljenim umetnicima na izložbi Muzeja Ficvilijam su Pablo Pikaso, Dijego Rivera, Natalija Gončarova i Umberto Bočoni.
Njihovu modernističku umetnost prate izložbe klasične skulpture, plakati Olimpijskih igara 1924. i moda iz burnih dvadesetih godina.
Izloženo je i pismo koje je napisao američki skakač u dalj Vilijam DeHart Habard, koji je bio prvi tamnoputi sportista koji je osvojio zlatnu olimpijsku medalju u pojedinačnoj disciplini.
Postavka dotiče i likovna takmičenja Kulturne olimpijade koja su bila deo Igara između 1912. i 1948. godine.
Pariz 1924: Sport, umetnost i telo traje do 3. novembra.
Mišići i um: Olimpijci irske umetnosti: Voterford, Irska
U Irskoj će posetioci moći da pogledaju radova umetnika koji su se takmičili za svoju zemlju tokom Olimpijade između 1924. i 1948. godine, dok je umetnost bila olimpijska disciplina.
Izložba će biti otvorena za posetioce od danas, 26. jula kako bi se poklopila sa Igrama u Parizu.
Na izložbi, smeštenoj u Vaterfordskoj galeriji umetnosti, biće predstavljeni neki od najslavnijih umetnika Irske koji su predstavljali svoju zemlju, uključujući Džeka Bijtsa, Leticiju Hamilton, Mejni Dželet, Šona Kitinga, Floru Ver O'Brajen i ser Džona Lejveri.
Kustosi kažu da žele da izložba istakne važnost umetnosti kao olimpijske discipline i šta znači predstavljati svoju zemlju kao umetnika.
Muscles & Mind: Irish Art Olimpians traje do 26. novembra.
(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)