Kroz hiljade projekata koje finansira EU, bogat kulturni pejzaž regiona se revitalizuje i podstiče jedinstvo i saradnju koja prevazilazi granice.

Kulturna saradnja na Zapadnom Balkanu (CC4WB)

Kako bi unapredila kulturnu saradnju i razvoj na Zapadnom Balkanu, EU je pokrenula program Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WB).

Ova inicijativa koju finansira EU a sprovodi UNESCO u saradnji sa Britanskim savetom i Italijanskom agencijom za razvojnu saradnju, podržava javne vlasti, kulturne i kreativne organizacije, preduzeća, civilno društvo i profesionalce sa budžetom od osam miliona evra.

Povezivanje kultura i zajednica

Evropska unija je posvećena očuvanju i promovisanju živopisnog i jedinstvenog kulturnog nasleđa Zapadnog Balkana.

Kroz hiljade projekata koje finansira EU, bogat kulturni pejzaž regiona se revitalizuje i podstiče jedinstvo i saradnju koja prevazilazi granice.

Davanje glasa lokalnim izvođačima

CC4WB daje više prostora lokalnim muzičkim umetnicima tako što približava jedinstvena kulturna dobra Zapadnog Balkana široj evropskoj publici. 

Muzički festival „Glasovi Balkana" ujedinio je tradicionalne i savremene muzičare, privukao hiljade posetilaca i podstakao lokalni turizam uz slavljenje raznovrsnog muzičkog nasleđa regiona.

Podsticanje ekonomskog i društvenog razvoja

CC4WB takođe doprinosi ekonomskom i društvenom razvoju regiona. Ulaganjem u kreativne industrije, program stimuliše zapošljavanje i lokalnu privredu te privlači međunarodne investicije. Osim toga, ovaj program osnažuje nedovoljno zastupljene grupe kroz radionice, obuke i mentorske programe za mlade umetnike, žene i manjine.

Održivi kulturni uticaj

Održivost je ključni aspekt programa CC4WB. Projekti poput inicijative „Staze baštine" promovišu kulturni turizam dok istovremeno uključuju lokalne zajednice u očuvanje i tumačenje kulturnog nasleđa. Ovakvi napori nastoje da očuvaju kulturna blaga Zapadnog Balkana za buduće generacije.​

Niška tvrđava
MONDO/Stefan Stojanović Niška tvrđava

Kreativna Evropa: Šira vizija kulturnog jedinstva

Prenošenjem regionalne saradnja na širi evropski kontekst, Kreativna Evropa igra ključnu ulogu u povezivanju kulturnih i kreativnih sektora širom kontinenta. Sa budžetom od 2,4 milijarde evra za period 2021-2027, Kreativna Evropa podržava kulturne i kreativne sektore, uključujući audiovizuelni sektor širom Evrope, što obuhvata i Zapadni Balkan.

Ovaj program podstiče jedinstvo kroz prekograničnu saradnju i može da podrži kulturnu revitalizaciju kroz širok spektar umetničke i kulturne saradnje​​.

Podsticanje povezivanja kroz kulturu

Kreativna Evropa ima ulogu katalizatora promene kroz osnaživanje pojedinaca i negovanje veza širom regiona.

Ana, mlada makedonska rediteljka, iskoristila je mogućnost finansiranja koje nudi Kreativna Evropa kako bi dokumentovala usmenu istoriju svog regiona kroz saradnju sa umetnicima i istoričarima iz Srbije, Albanije i sa Kosova. Rezultat ovog projekta je niz dokumenata, audio zapisa i digitalnog arhivskog materijala o zajedničkom nasleđu koje prevazilazi moderne granice.

Održivost je ključni aspekt programa CC4WB. Projekti poput inicijative „Staze baštine" promovišu kulturni turizam dok istovremeno uključuju lokalne zajednice u očuvanje i tumačenje kulturnog nasleđa. Ovakvi napori nastoje da očuvaju kulturna blaga Zapadnog Balkana za buduće generacije.​

Emir, bosanski muzičar, stvara muziku koja predstavlja spoj balkanskih instrumenata i modernih džez uticaja.

Kroz projekat koji je finansirala Kreativna Evropa, „Balkan Jazz Fusion," njegov bend je nastupao širom Evrope, povezujući se sa novom publikom i drugim muzičarima i pokazujući snagu kulturne razmene.

Osnaživanje žena u umetnosti

Kreativna Evropa osnažuje i žene u umetnosti.

Lina, mlada slikarka iz Crne Gore, izlagala je svoje radove u galerijama širom Italije i Francuske kroz projekat posvećen vizuelnim umetnostima koji je podržala Kreativna Evropa. Ove izložbe su dale novu perspektivu njenim radovima kao i njenom umetničkom izrazu.

Planovi za budućnost

I projekat CC4WB i Kreativna Evropa nastavljaju da se prilagođavaju promenljivim kulturnim i političkim prilikama Zapadnog Balkana.

Ovi programi su važni elementi posvećenosti EU kulturnom prosperitetu i jedinstvu u regionu i ilustruju transformacionu moć kulturne diplomatije i saradnje u regionima koji su obeleženi istorijskim podelama.

Franjevački samostan
EUpravo zato Franjevački samostan u Baču

Programi i projekti slave bogatu kulturnu raznolikost regiona uz istovremenu promociju zajedničkog nasleđa i međusobnog poštovanja. I dok oni evoluiraju, priče pojedinaca poput Mirjane, Ane, Emira i Line ističu dubok uticaj kulturne saradnje na stvaranje kohezivnije, živopisnije i ujedinjenije evropske budućnosti.

Subotička sinagoga
EUpravo zato 

 (M.A./EUpravo zato/europa.rs)