Svetski dan Roma obeležava se 8. aprila svake godine i ima za cilj podizanje svesti o pravima Roma, njihovoj kulturi i tradiciji, kao i o problemima s kojima se suočavaju u društvu. Ovaj dan je ustanovljen 1990. godine na Svetskom kongresu Roma u Poljskoj, kako bi se obeležio početak prve Svetske romske konferencije koja je održana u Londonu 1971. godine.
Položaj Roma u društvu
Roma su jedna od najvećih manjinskih grupa u Evropi i suočavaju se s mnogim društvenim, ekonomskim i političkim izazovima. Iako su prisutni u svim evropskim zemljama, oni su i dalje marginalizovani i često suočeni s diskriminacijom, stereotipima i predrasudama.
U mnogim društvima, Roma su viđeni kao siromašni, neobrazovani, i društveno isključeni, što doprinosi njihovoj marginalizaciji i socijalnoj izolaciji.
Roma često žive u siromaštvu i nemaju pristup osnovnim uslovima za život, kao što su adekvatan smeštaj, obrazovanje i zdravstvena zaštita. Mnogi Romi nemaju stalne poslove, a predrasude prema njima dovode do toga da im je često uskraćena mogućnost zaposlenja.
Najveći problemi Roma u Evropi
Romi u Evropi se suočavaju sa velikim problemima, a među najvećima su:
Siromaštvo i nezaposlenost
Veliki broj Roma živi u siromaštvu i ima nisku stopu zaposlenosti. Mnogi Romi rade u neformalnoj ekonomiji, gde su uslovi rada nesigurni i često neregulisani.
Obrazovanje
Romi često ne završavaju školu zbog niza faktora, uključujući siromaštvo, loše životne uslove i predrasude prema njihovoj zajednici. Ovo ih često isključuje iz tržišta rada i dalje ih drži u začaranom krugu siromaštva.
Diskriminacija i predrasude
Romi se suočavaju sa diskriminacijom u svim aspektima života, uključujući zapošljavanje, stanovanje, zdravstvo i obrazovanje. U mnogim slučajevima, Roma su žrtve nasilja i mržnje zbog svog identiteta.
Pristup zdravstvu
Romi često nemaju adekvatan pristup zdravstvenoj zaštiti, što dovodi do lošijeg općeg zdravstvenog stanja. To se može povezati s njihovim životnim uslovima, često neadekvatnim stambenim prostorima i nedostatkom osnovnih higijenskih uslova.
Stambeni uslovi
Mnogi Romi žive u lošim stambenim uslovima, često u naseljima koja nemaju osnovnu infrastrukturu, kao što su struja, voda i kanalizacija. Ovi uslovi čine njihov svakodnevni život teško podnošljivim.
Položaj Roma u Srbiji
U Srbiji, Romi čine jednu od najvećih manjinskih zajednica, ali su i dalje suočeni sa sličnim problemima kao i u ostatku Evrope.
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, dok Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog navodi da se procenjuje da je ukupan broj Roma u Srbiji daleko veći, da su oni široko disperzivna zajednica, a da ih najveći broj živi u Beogradu i Vojvodini, ali i drugim urbanim i ruralnim sredinama.
Mnogi Romi u Srbiji žive u nepovoljnim uslovima, sa pristupom minimalnim uslovima za život.
"Na ovaj dan, Ministarstvo poziva sve građane i institucije da pokažu solidarnost, razumevanje i poštovanje prema romskoj zajednici. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo jednakih mogućnosti u kome se različitost poštuje, a svaki pojedinac ima priliku da dostigne svoj puni potencijal", navodi se u saopštenju.
Neki od najvažnijih problema sa kojima se suočavaju romske zajednice u Srbiji su:
Siromaštvo i socijalna isključenost
Romi u Srbiji često žive u siromaštvu, a mnogi od njih su nezaposleni ili rade u neformalnoj ekonomiji. Zbog nedostatka obrazovanja i radnih veština, teško je pronaći stalni posao, što ih dovodi u začarani krug siromaštva.
Obrazovanje
Niska stopa obrazovanja među Romima u Srbiji ozbiljan je problem. Mnogi romska deca ne pohađaju školu, a oni koji to čine suočavaju se sa diskriminacijom i nejednakim uslovima u obrazovnim institucijama.
Diskriminacija i stereotipi
Romi su često izloženi diskriminaciji, kako na tržištu rada, tako i u svakodnevnom životu. Prejudicirani su kao "prljavi" i "lenji", što dovodi do njihove društvene izolacije.
Zdravstvena zaštita
U mnogim romskim naseljima u Srbiji postoji ograničen pristup zdravstvenoj zaštiti. Zdravstvene usluge nisu adekvatno dostupne, a mnogi Romi nemaju dovoljno sredstava da plate lečenje ili preventive usluge.
Nedostatak stambenih uslova
Mnogi Romi u Srbiji žive u neuslovnim naseljima koja nemaju odgovarajuću infrastrukturu. Problemi sa kanalizacijom, vodovodom i električnom energijom čine njihove životne uslove lošima.
Iako je postignut određeni napredak u poboljšanju položaja Roma u društvu, brojni izazovi i dalje postoje, kako u Srbiji, tako i u Evropi. Svetski dan Roma je prilika da se podsetimo na ove probleme i da se pozovemo na akciju i donošenje politika koje će poboljšati životne uslove i prava Roma. Pomoć u obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvu i stambenim uslovima ključno je za stvaranje ravnopravnijeg društva.
(M.A./EUpravo zato)