Napadi na LGBTK+ osobe rastu širom Evrope, što ukazuje na zabrinjavajući trend normalizacije i porasta diskriminatornog zakonodavstva, navodi se u novom izveštaju ILGA-Europe.

Organizacije civilnog društva i političari upozoravaju na širenje i političko uvođenje anti-LGBTK+ narativa širom Evrope.

"Čitajući ovaj izveštaj, možemo samo da budemo uznemireni i zabrinuti", rekla je Ana Karla Pereira, direktorka Odeljenja za jednakost i nediskriminaciju u DG JUST u Evropskoj komisiji.

Iako je priznala određeni napredak poslednjih godina, ona je upozorila da ukupna situacija postaje sve više zabrinjavajuća.

"Ovaj izveštaj nam pruža uvid u realnost svega onoga što tek treba da se uradi", složio se evropski poslanik Alesandro Zan (Italija/S&D).

Katrin Hugendubel, direktor za zastupanje u ILGA-Europe, naglasila je tokom prezentacije izveštaja da kampanje protiv LGBTK+ utiru put restriktivnim zakonima u mnogim evropskim zemljama.

Ona je upozorila da su tekuće homofobične i transfobične kampanje mržnje i dezinformacija postavile temelje za zakone kao što su zakoni protiv propagande i zakoni o stranim agentima, koji, iako su navodno ciljani na LGBTK prava, proširuju se mnogo dalje, uvodeći cenzuru, stigmatizaciju i progon branilaca ljudskih prava.

U Mađarskoj, takozvani "Zakon o zaštiti dece" premijera Viktora Orbana osporila je Evropska komisija pred Evropskim sudom pravde zbog navodnog kršenja sporazuma EU.

Slično, bugarski zakoni protiv propagande suočili su se sa široko rasprostranjenom kritikom EU.

"2024. političari u mnogim zemljama, uključujući Austriju, Belgiju, Bosnu i Hercegovinu, Češku, Moldaviju i Rumuniju, koristili diskriminatorne narative protiv LGBTIK osoba posebno tokom izbornih perioda", dodao je Hugendubel.

Jedan primer prikazan u izveštaju je Belgija, gde je, uoči nacionalnih i regionalnih izbora u junu, Vlams Belang, belgijska politička partija, "aktivno promovisala anti-LGBTK+ retoriku kroz govor mržnje i diskurs motivisan pristrasnošću".

Komisija za povlačenje inicijative za ravnopravnost

Izveštaj dolazi samo nedelju dana nakon što je Evropska komisija objavila povlačenje direktive koja ima za cilj da obezbedi jednak tretman bez obzira na godine, invaliditet, seksualnu orijentaciju ili verska uverenja.

Zakonodavci i grupe civilnog društva osudile su odluku, upozoravajući da ona slabi posvećenost EU jednakosti.

"Prilično nas je pogodilo što je Komisija odlučila da povuče horizontalni zakon o diskriminaciji", rekao je Kim Van Sparentak, holandska poslanica u Evropskom parlamentu iz redova Zelenih.

Ona je naglasila da "moramo da se postaramo da Komisija shvati da to nije ono što želimo.

"U Skupštini smo bili spremni da radimo na ovom pitanju i nećemo dozvoliti da se to desi bez borbe", dodala je ona.

Alesandro Zan je takođe pozvao na nove i jače zakonske predloge nakon ovog povlačenja jer će "odustajanje bez adekvatne zamnee uzrokovati gubitak godina i godina političkog napretka".

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)