Ramazanski Bajram ili "praznik položenog ispita" je jedan od najvećih praznika u islamskom svetu, tokom koga se organizuju i javne svečanosti i posete, dok vernici razmenjuju poklone.
Veruje se da početak Bajrama označava i početak širenja radosti i sreće porodice koja ga proslavlja.
Ramazanskom bajramu prethodi jednomesečni post. Tokom tog posta, vernici se po pravilu uzdržavaju od hrane i pića od izlaska do zalaska sunca. Potrebno je uzdržavati se i loših misli i dela.
Islam je jedna od tradicionalnih religija u Srbiji, prisutna već vekovima na njenim prostorima. Muslimani Srbije su uglavnom sledbenici sunitskog islama.
Prema popisu iz 2002. godine, u Srbiji (bez Kosova) ima oko 280,000 muslimana ili 3,6% stanovništva. Srpski muslimani su pretežno organizovani u dve zajednice: Islamska zajednica Srbije, sa sedištem u Beogradu i Islamska zajednica u Srbiji, sa sedištem u Novom Pazaru.
Praznik se proslavlja tri dana
Prvi dan praznika se provodi u krugu porodice koja se okuplja kod najstarijih članova.
Drugi dan se posećuju groblja, i obeležava se kao Dan šehida ( Dan palih boraca).
Treći dan predviđen je za druženje s prijateljima i poznanicima, a poželjno je sklapati i nova prijateljstva.
Žene poslastice i bajramski ručak spremaju dan ranije.
Pre praznika detaljno se čiste i pripremaju kuće, stanovi, dvorišta i ulice. Priprema se i svečanija garderoba kako bi praznični dani bili u potpunosti ispoštovani svakim detaljem.
Ukoliko se zadesite kao gost na proslavi Bajrama, sigurno ćete biti posluženi glavnim delicijama poput sarmi i baklava.
Bajram se čestita rečima „Bajram šerif mubarek olsun" (Neka je plemeniti Bajram blagoslovlen), a odgovara se: „Allah razi olsun", što u prevodu znači: „Neka je Bog zadovoljan".
(M.A./EUpravo zato)