Moldavija, do sada redovna učesnica Evrovizije, odlučila je da se ove godine povuče sa popularnog evropskog muzičkog takmičenja, a u sličnom problemu se nalazi još nekoliko manjih i ekonomski oslabljenih zemalja.

Kako troškovi učešća premašuju stotine hiljada evra, uključujući takse, scensku opremu i promotivne aktivnosti, Evrovizija može da bude veliki finansijski teret.

Moldavski javni servis je javno saopštio da su presudili "ekonomski, administrativni i umetnički izazovi".

Finansijska struktura Evrovizije neravnomerno utiče na manje države. Učešće se obračunava na osnovu BDP-a svake države, ali su ti troškovi prilično visoki za zemlje sa slabo razvijenom ekonomijom u odnosu na bogatije susede. Učestvovanje na Evroviziji bi za zemlju poput Moldavije moglo da znači povlačenje sredstava iz ključnih sektora što nije rešenje.

Moldavija bi za učestvovanje na ovogodišnjoj Evroviziji trebalo da plati 21.486 evra.

Finansijska barijera pokazuje koliko su međunarodni kulturni događaji inkluzivni. Manje zemlje bi tako mgle da ostanu na marginama zbog čega se bogatiji učesnici favorizuju, prenosi "European Correspondent".

Šta sve znamo o Evroviziji 2025?

Evrovizija će se od 13. do 15. maja 2025. održati u švajcarskom Bazelu nakon pobede Nema u Malmeu prošle godine.

Ovo će biti treći put da se takmičenje održi u toj zemlji, posle 1956. i 1989. u Luganu i Lozani.

Popularno takmičenje je prvi put održano 1956. u Luganu, a tada je pobedila upravo švajcarska predstavnica Lis Asija sa pesmom "Refrain".

Švajcarska je pobedila i 1988. godine nastupom Selin Dion.

Na Pesmi Evrovizije 2025. takmičiće se 37 zemalja, a neke države su odlučile da ne učestvuju: Moldavija, Slovačka, BiH i Andora. Rusija i Belorusija su suspendovane iz političkih razloga nakon što je počeo rat u Ukrajini.

Slovačka zbog visokih troškova i slabe gledanosti nastavlja pauzu još od 2013. godine, dok BiH ne učestvuje od 2016. zbog dugova Evropskoj radiodifuznoj agenciji.

Andora se povukla još 2010.

Ove godine se na spisku neće naći ni Bugarska, Mađarska, Monako, Rumunija, Severna Makedonija i Turska.

Inače, zemlja sa najviše evrovizijskih pobeda je Irska - sedam puta, čak tri godine zaredom - 1992, 1993. i 1994.

Kako je nastala Evrovizija?

Nakon razaranja u Drugom svetskom ratu, evropske zemlje su želele da se povežu kroz muziku, pa je 1956. pokrenuta Pesma Evrovizije.

Inicijativu je pokrenula Evropska radiodifuzna unija (EBU), inspirisana italijanskim muzičkim festivalom Sanremo. Cilj je bio da se stvori međunarodni događaj koji bi jačao saradnju među državama, dok bi u isto vreme promovisao televizijske prenose širom Evrope.

Na prvom festivalu našlo se svega samo 7 učesnika, a od tada je Evrovizija izrasla u jedno od najvećih muzičkih takmičenja na svetu koje se prati i na drugim kontinentima. Tako su se na takmičenju pojavile i Australija (koja je u međuvremenu postala i stalna učesnica), Izrael i Maroko. Liban se prijavio 2005, ali se povukao.

(EUpravo zato/European Correspondent/tv8.md)