Očuvanje zajedničkog kulturnog nasleđa Evrope, podrška i promocija umetnosti i kreativnih industrija u Evropi nalaze se među ciljevima Evropske unije. Zbog toga, Evropska unija i u državama koje su u procesu pristupanja pokreće konkretne inicijative.
Evropska unija prepoznaje kulturu i zbog njenog šireg socioekonomskog značaja, koji zauzvrat doprinosi međusobnoj saradnji, inkluziji i blagostanju evropskih društava i zajednica. Iz tog razloga, zaštita i promocija kulturnog nasleđa sastavni su deo misije EU u Srbiji.
Neki od najvažnijih projekata koje je EU finansirala u Srbiji:
- Obnova Golubačke tvrđave;
- obnova Franjevačkog samostana u Baču;
- obnova Pirotskog Grada;
- obnova sinagoge u Subotici, koja datira iz 1902. godine;
- izgradnja Centra za posetioce u Lepenskom viru;
- rekonstrukcija Botaničke bašte "Jevremovac", u Beogradu; i
- obnova Narodnog pozorišta u Beogradu.
Treba istaći i da je Studija konzervacije sela Gostuša, nadomak Pirota, 2016. godine dobila je nagradu EU "Evropa nostra" za kulturno nasleđe, a konzervacija tvrđave u Baču, Paviljon "Knjaz Miloš", iz 1907. godine, u Bukovičkoj banji, i projekat "Istraživanje i katalogizacija Državne umetničke kolekcije" bili su laureati nagrade EU "Evropa nostra" za kulturno nasleđe za 2018. godine.
Cilj ovih projekata je da podstaknu i osnaže što veći broj ljudi da se uključe u aktivnosti zaštite, upravljanja i pravilne upotrebe kulturnog nasleđa, kao i da osnaže osećaj pripadanja zajedničkom evropskom prostoru.
Program "Kreativna Evropa"
"Kreativna Evropa" je vodeći program Evropske unije u sektoru kulture i audio-vizuelne delatnosti u kom i Republika Srbija učestvuje od 2014. godine.
Ovim programom EU podržava evropsku kinematografiju, umetnost i kreativne industrije sa ciljem otvaranja radnih mesta i podsticanja rasta, kao i radi kreiranja novih međunarodnih prilika, tržišta i publike.
Svima onima koji žele da apliciraju za učešće u programu, podršku će pružiti Desk Kreativna Evropa Srbija.
Ko može da se prijavi?
Za učešće u ovom programu mogu da apliciraju organizacije, udruženja, kompanije i mreže iz Srbije.
Ko je do sada dobio bespovratna sredstva?
Od 2014. godine kompanije i organizacije iz Srbije povukle su oko 12 miliona evra bespovratnih sredstava kroz različite pozive u okviru programa "Kreativna Evropa" (8,5 miliona evra kroz potprogram KULTURA i 3,6 miliona evra kroz potprogram MEDIA).
Do sada je 146 organizacija iz Srbije učestvovalo u 305 projekata programa "Kreativna Evropa" 2014-2020, ostvareno je 675 partnerstava sa organizacijama iz EU i jugoistočne Evrope, sa najvećim brojem partnera iz Francuske, Nemačke, Slovenije, Španije i Italije. Pored toga, 20 srpskih izdavačkih kuća učestvovalo je u 34 projekta koja su podržala književne prevode, čiji je rezultat bilo 317 prevoda beletristike.
Takođe, 43 organizacije iz Srbije realizovale su 153 projekta u okviru potprograma "Kreativne Evrope" MEDIA; kroz "Kreativna Evropa" MEDIA razvijena su 23 filma – jedan animirani projekat, devet dokumentarnih filmova.
Kroz program "Kreativna Evropa" 2014 2020. 12 projekata je bilo usmereno na podršku filmskim festivalima u Srbiji, podržan je razvoj 23 pojedinačna projekta sa 715 hiljada evra, tri grupna projekta sa 398 hiljada evra, podržana je jedna video-igrica sa 50 hiljada evra i jedan TV program sa 50 hiljada evra.
Republika Srbija je zvanično pristupila novom programu "Kreativna Evropa" 2021-2027.
"Kreativna Evropa" 2021-2027. uložiće 2,44 milijarde evra u projekte i inicijative u sektoru kulture. Budžet je povećan za 50 odsto u odnosu na ciklus "Kreativne Evrope" 2014-2020.
Festivali, izložbe, koncerti...
EU uspostavlja partnerstva i sa filmskim festivalima, kulturnim izložbama, koncertima, konferencijama, umetničkim nagradama, te nagradama širom Evrope tokom čitave godine.
Mnogi festivali i kulturni događaji u Srbiji, poput Festa, Bitefa, ArtLink-a, Nishville-a, Evropa Nostra Srbija Heroji nasleđa, promovišu vrednosti EU u Srbiji.
Dan evropskog nasleđa
Srbija svake godine, u saradnji sa drugim evropskim državama, obeležava Dane evropskog nasleđa, kulturni događaj koji okuplja najveći broj učesnika u Evropi. Savet Evrope je ovu inicijativu pokrenuo 1985, a ona se od 1999. organizuje kao zajednička aktivnost sa Evropskom unijom.
Izvor: EU za tebe