Svi kandidati za komesare EU su poznati nakon što je Belgija najavila da će imenovati ministarku spoljnih poslova te zemlje Ađu Labib za svoju članicu u narednom sastavu Evropske komisije.
Belgija je poslednja od 27 država članica EU koja je imenovala svoju članicu, a to znači da će potencijalno biti devet žena u novoj Komisiji.
Predsednica EK Ursula fon der Lajen izrazila je želju za rodno uravnoteženim timom od 26 komesara.
Predsednik frankofonskog liberalnog Reformističkog pokreta desnog centra Žorž-Luj Buše saopštio je da je Belgija spremna da imenuje Labib kao svoj izbor za naredni sastav Evropske komisije.
"Ovo imenovanje odražava želju za feminizacijom i obnovom kako na nivou partije tako i na nivou javnih struktura. To takođe označava priznanje briljantnog posla koji je Ađa obavila u vođenju predsedavanja EU od strane Belgije", naveo je Buše na Iksu.
Rejnders je bio spreman za drugi mandat u EK, ipak...
Odluka o imenovanju Labib za komesara EU predstavlja veliki udarac za aktuelnog komesara EU za pravosuđe Didijea Rejndersa.
Rajders je ranije nagovestio da je spreman da se kandiduje za drugi mandat u Evropskoj komisiji.
Belgija je propustila rok do 30. avgusta da imenuje svog kandidata za komesara EU, a proces su zakomplikovali evropski izbori koji su se u Belgiji poklopili sa saveznim i regionalnim glasanjem, što je otežalo postizanje dogovora oko kandidata.
Usred pregovora za formiranje vlade, Reformistički pokret je jedini pokazao interesovanje da odredi kandidata za novi saziv Komisije, dodaje Evroaktiv.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel bio je jedan od ljudi koji su se interno zalagali za imenovanje Labib, navodi Politiko pozivajući se na neimenovane zvaničnike.
Kako navode, spekuliše se da će Mišel biti novi belgijski ministar spoljnih poslova.
Odlazeća belgijska vlada će i dalje morati da zvanično potpiše njeno imenovanje.
Devet žena želi titulu komesara
Labib je druga žena koja je kandidovana danas za komesara pošto je Rumunija odlučila da, umesto ranije nominovanog poslanika Evropskog parlamenta (EP) Viktora Negreskua, predloži poslanicu EP Roksanu Minzatu.
Time je ukupno devet žena imenovano za novi sastav Evropske komisije, uključujući bivšu estonsku premijerku Kaju Kalas bi trebalo da preuzme funkciju visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku od Žozepa Borelja.
Jedina zemlja koja je poslušala savet Fon der Lajen da predloži i ženu i muškarca za svoje kandidate je Bugarska, čija je vlada imenovala Ekaterinu Zaharijevu i Julijana Popova.
Od žena su predložene i aktuelna komesarka za demokratiju i demografiju Dubravka Šuica iz Hrvatske, poslanica EP iz Finske Hena Virkunen, bivša portugalska ministarka finansija Marija Luis Albukerke, zamenica španskog premijera Tereza Ribera i ministarka evropskih poslova Švedske Džesika Rosval.
Muškarci i dalje dominiraju Evropskom komisijom
Kada je reč o muškarcima koji su imenovani za mesto komesara, Mađarska, Francuska, Letonija, Holandija i Slovačka su predložile aktuelne članove Komisije za novi mandat.
Tako je kandidat Mađarske aktuelni komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varhelji.
Slovačka namerava da ponovo u Brisel pošalje potpredsednika Komisije Maroša Šefčoviča.
Francuska je opet imenovala evropskog komesara za unutrašnje tržište Tijerija Bretona.
Letonija je kandidovala potpredsednika Komisije Valdisa Dombrovskisa, a Holandija komesara za klimatske akcije Vopkea Hoekstu.
Austrija je imenovala aktuelnog ministra finansija Magnusa Bruner, Kipar bivšeg ministra poljoprivrede Kostasa Kadisa, Češka ministara industrije i trgovine Jozefa Sikelu, a Danska ministra za razvojnu saradnju i klimatsku politiku Dana Jorgensena.
Poljski ambasador u EU Pjotr Serafin biće kandidat te zemlje za komesara, bivši predsednik Revizorskog suda Tomaž Vesel biće izbor Slovenije, dok je Letonija imenovala poslanika EP Andriusa Kubiliusa, a Luksemburg poslanika EP Kristofa Hanzena.
Grčka je za komesara imenovala guvernera regiona Centralne Makedonije Apostolosa Cicikostasa, Irska bivšeg ministra finansija Majkla Mekgrata, Italija ministra za evropske poslove Rafaela Fitoa, dok je Malta predložila bivšeg šefa kabineta premijera Glena Mikalefa.
Sve kandidate, osim Fon der Lajen, treba da odobri Evropski parlament, a saslušanja bi u EP trebalo da budu održana krajem septembra i u oktobru.
(EUpravo zato/Politico)