Početkom ovog leta, Ministarstvo investicija, regionalnog razvoja i informatizacije Slovačke (MIRRI) predložilo je promene u načinu upravljanja sredstvima Evropske unije u Slovačkoj.

Ove promene uključuju značajnu izmene u "principu partnerstva", regulativi EU koja zahteva uključivanje svih relevantnih aktera, uključujući nevladine organizacije, u donošenje odluka o sredstvima EU.

Tradicionalno, izbor predstavnika civilnog društva za ovaj proces prvenstveno je bila odgovornost nevladinih organizacija. Međutim, novi predlog prebacuje ovu odgovornost na Kancelariju vladinog izaslanika za razvoj civilnog društva (OSCSD).

Evropska komisija mora osigurati da nevladine organizacije budu uključene u praćenje sredstava EU kako bi se osiguralo da se ona koriste na odgovarajući i efikasan način.

Radnici nevladinih organizacija su često i oni koji imaju najbolji uvid u svoja polja. U Slovačkoj, oni učestvuju u ključnim oblastima, poput Odbora za praćenje Slovačkog operativnog programa i odborima koji nadgledaju glavne investicione ciljeve programa.

"Osim što ukazujemo na rizike ili probleme u korišćenju sredstava EU, mi dodajemo naše specifično znanje u oblastima gde država nema kapacitet ili zakonodavne mogućnosti da isproba nove stvari," kaže Martina Paulíková, aktivistkinja uključena u praćenje Programa Slovačka.

Zašto je promena navodno potrebna

Prema trenutnim pravilima, Komora nevladinih organizacija, savetodavno telo Vladinog saveta za nevladine organizacije, ima glavnu reč u izboru predstavnika nevladinih organizacija, dok OSCSD pruža samo administrativnu podršku.

Međutim, ministarstvo tvrdi da je sistem imao nedostatke. Konkretno, navodi se da proces nije uspeo da obezbedi dovoljan broj predstavnika nevladinih organizacija za komisije za sredstva EU i odbor za praćenje, kao i da su "primećene razlike u učinku predstavnika".

Uprkos ovim tvrdnjama, mnogi koji rade sa sredstvima EU, a koje je intervjuisao slovački Euractiv, nisu svesni bilo kakvih suštinskih problema sa trenutnim sistemom.

Nekoliko njih je izrazilo zabrinutost da bi promene mogle ukloniti stručnjake iz odbora i zameniti ih manje kritičnim predstavnicima iz trećeg sektora, što bi potencijalno oslabilo nadzor.

Paulikova tvrdi da sektor treba da zadrži odgovornost za izbor i nominovanje predstavnika u odbore za sredstva EU.

Ministarstvo investicija, međutim, brani promene:

"Cilj prilagođavanja sistema upravljanja EU fondovima je da se proširi proces nominacije kako bi se uključilo više nevladinih organizacija, pružio detaljniji pregled proceduralnih koraka i uspostavio jasan i transparentan proces evaluacije predstavnika civilnog društva u telima za praćenje", izjavilo je ministarstvo za Euractiv Slovačka.

(JA/EUpravo zato)