Evropska unija i Albanija otvorile su novu fazu pristupnih pregovora, koja se odnosi na tzv. klaster 3 - "Konkurentnost i inkluzivni rast".
Ova etapa pregovora deo je šire strategije proširenja EU, a njen cilj je da zemlje kandidati postepeno usklađuju svoje zakonodavstvo i standarde sa onima u EU.
Klaster 3 obuhvata nekoliko važnih oblasti: ekonomsku i monetarnu politiku, socijalnu politiku i zapošljavanje, obrazovanje, istraživanje i inovacije, kao i politiku preduzetništva i industrije.
Otvaranje ovog klastera znači da EU smatra da je Albanija napravila dovoljan napredak da može da pređe na dublje i konkretnije razgovore o reformama u ovim sektorima.
Konkretno, Klaster 3 obuhvata pregovaračko poglavlje 10 - digitalna transformacija i mediji, 16 - oporezivanje, 17 - ekonomska i monetarna politika, 19 - socijalna politika i zapošljavanje, 20 - preduzetnička i industrijska politika, 25 - nauka i istraživanje, 26 - obrazovanje i kultura i 29 - Carinska unija.
Inače, Umesto pojedinačnog otvaranja svakog poglavlja, sada se pregovara po grupama srodnih oblasti, što bi trebalo da ubrza proces i omogući brže sprovođenje reformi.
U saopštenju se navodi da je EU postavila i kriterijume za privremeno zatvaranje tih poglavlja.
Odluka je doneta na petoj Konferenciji o pristupanju sa Albanijom, održanoj u Briselu, i usledila je nakon što su prethodno otvoreni klaster "Osnove", klaster "Spoljni odnosi" i klaster "Unutrašnje tržište" na konferencijama održanim 15. oktobra, 17. decembra 2024. i 14. aprila 2025. godine.
Evropski savet je naveo da će se praćenje napretka Albanije u usklađivanju sa pravnim tekovinama EU i relevantnim evropskim standardima i njihovoj primeni nastaviti tokom celog trajanja pregovora.
Sastankom je, u ime poljskog predsedavanja Savetom EU, rukovodila ambasadorka Agnješka Bartol, stalna predstavnica Poljske pri EU, dok je albansku stranu predvodio ministar za Evropu i spoljne poslove Igli Hasani.
"Put zavisi od daljeg napretka"
Prilikom nedavne odluke Evropskog parlamenta da otvori kancelariju za Zapadni Balkan u Tirani, iz ove institucije za naš portal objasnili su da je proširenje od najvećeg strateškog značaja za EU zbog čega je usledila ova odluka.
Na pitanje naše novinarke da li je izbor pao na Albaniju jer je "trenutno najbliža članstvu u EU" potvrdili su da je zemlja ostvarila značajan napredak tokom pristupnih pregovora, ali da put zavisi od daljeg napretka.
"Postoje i druge zemlje na Zapadnom Balkanu, kao što je Crna Gora, koje imaju puno pravo da se nadaju okončanju pristupnih pregovora prije kraja ovog parlamentarnog mandata", rekli su iz Evropskog parlamenta za EUpravo zato.
Kancelarija u Tirani imaće zadatak da postane ključna kontakt tačka između Evropskog parlamenta i nacionalnih parlamenata, kao i da uspostavi mreže sa civilnim društvom i lokalnim partnerima na Zapadnom Balkanu u cilju podizanja svesti o radu Evropskog parlamenta.
(M.A./EUpravo zato)