Prethodni dani obeležili su krizu na severu Kosova i Metohije, gde su takozvani kosovski policajci zatvorili neke od poslednjih srpskih institucija koje su radile na ovoj teritoriji. Među njima su privremeni organ u sve četiri opštine na severu, u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku, koje su funkcionisale kao opštine tih mesta, zatim zgradu u kojoj se nalaze prostorije PIO Fonda, prostorije Kancelarije za KiM, Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad.
Na tu temu se oglasila i Evropska unija koja je izrazila razočaranje akcijom kosovske vlade u kojoj je zatvoreno pet objekata paralelnih srpskih institucija na severu Kosova i Metohije.
Evropska unija saopštila da je razočarana stalnim nedostatkom koordinacije akcija, koje ugrožavaju krhku bezbednosnu situaciju na terenu. Akcija policije, dodaje se, mogla je da dovede do dalje eskalacije situacije i zato je tamo odmah raspoređen Euleks da prati razvoj ove operacije, koja nije koordinirana sa EU i međunarodnim partnerima.
"EU je više puta pozivala Kosovo da izbegava bilo kakvu akciju koja bi mogla negativno uticati na bezbednost ljudi na terenu. Nažalost, Vlada Kosova je ignorisala naše apele", saopštila je Evropska unija.
EU je saopštila da očekuje da Kosovo i Srbija reše otvorena pitanja u dijalogu i "očekuje se da će kancelarije koje podržava Srbija biti adresirane i rešene u dijalogu koji vodi EU".
Već krhko na KiM
Portparol u Evropskoj komisiji Peter Stano je izjavio da nastavljanje jednostranih poteza vlasti u Prištini vodi većem zaoštravanju već krhkog stanja na Kosovu i ukazao na upozorenje Saveta ministara EU od prošle godine da će takvi postupci imati posledice.
Stano je time odgovorio na pitanje novinara o tome kakve će konkretne korake učiniti Evropska unija da se sučeli s novim udarom kosovske policije na srpske ustanove na severu.
Portparol je ukazao da "Evropska unija stavlja do znanja svoj stav i nezadovoljstvo zbog niza neusaglašenih i jednostranih koraka vlasti u Prištini".
Stano je podsetio na "zaključke Saveta ministara EU iz prošle godine, kada su članice Unije veoma jasno predočile da će posledice imati nesprovođenje poteza za smanjivanje zategnutosti".
Zamoljen da kaže da li se posle najavljene posete izaslanika EU Miroslava Lajčaka Prištini očekuje sastanak šefova delegacija u dijalogu Beograd-Priština, portparol je rekao da zasad to ne može da saopšti.
Ali je naveo da je "na stolu mnogo stvari koje moraju biti rešene".
O'Brien pozvao Kurtija
Na ovu temu takođe su se oglasili američki službenici.
Pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Džejms O'Brajen pozvao je kosovskog premijera Aljbina Kurtija na koordinaciju sa međunarodnom zajednicom.
"Kao što je jasno rečeno u izjavi američkog ambasadora na Kosovu, SAD su zabrinute zbog nastavka nekoordinisanih i provokativnih akcija Vlade Kosova. Pozivamo premijera Kurtija i njegovu vladu da se konsultuju i koordiniraju sa međunarodnom zajednicom i zaustave nekoordinisane akcije koje negativno utiču na naše partnerstvo", rekao je O'Brajen.
U reagovanju američke ambasade na Kosovu, ocenjeno je da su akcije na severu Kosova nastavak nekoordinisanih akcija koje preduzima Vlada Kosova i koje nastavljaju da direktno i negativno utiču na srpsku zajednicu i druge manjine. zajednice na Kosovu.
"Sjedinjene Američke Države i naši međunarodni partneri su kontinuirano tražili od Vlade Kosova da da prioritet koordinaciji sa međunarodnom zajednicom i da ne preduzima jednostrane akcije po pitanjima koja su na dnevnom redu dijaloga uz posredovanje EU. Neuspeh Vlade Kosova da odgovori na ove zahteve odražava stvarno i sve veće pogoršanje našeg partnerstva", navodi se u reagovanju.
Ministar administracije lokalne samouprave takozvanog Kosova Elbert Krasnići saopštio je da su zatvorene paralelne nelegalne institucije lokalne samouprave koje su delovale po srpskim direktivama, kršeći ustavnost i zakone Republike Kosovo.
Krasnići je naveo da su zatvoreni Kosovski mitrovački okrug i paralelne opštine Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić. On je podsetio i da je prethodno zatvoreno još sedam paralelnih opština u Prizrenu, Peći, Suvoj Reci, Istoku, Klini, Orahovcu i Dragašu.
Kako EU deluje na Kosovu?
Podsetimo, Evropska unija ima brojna ovlašćenja na teritoriji južne srpske pokrajine. Osim što direktno učestvuje u dijalogu između strane, ona ima i svoju bezbednosnu misiju, Euleks.
Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (Euleks) pokrenuta je 2008. godine, kao najveća civilna misija pod Zajedničkom bezbednosnom i odbrambenom politikom Evropske unije. Sveukupna misija Euleksa je da pruži podršku odabranim institucijama vladavine prava na Kosovu na njihovom putu ka većoj efikasnosti, održivosti, multietničnosti i odgovornosti, bez političkog uplitanja i u skladu sa međunarodnim standardima za ljudska prava i najboljim evropskim praksama.
Trenutni mandat Euleksa pokrenut je za period do 14. juna 2025. godine na osnovu Odluke Saveta 2023/1095. U okviru svog mandata, Misija obavlja delatnosti nadgledanja, podučavanja i savetovanja i ima ograničene izvršne funkcije.
Misija radi pod okvirom Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, a na teritoriji KiM je od kraja 2008. godine.
Šef Misije je Ttalijan Giovanni Pietro Barbano. On je general-major karabinijera sa više od 40 godina iskustva u oblasti vladavine prava, policijskim delatnostima i mirovnim operacijama. Pre dolaska u Euleks, Barbano je obavljao različite komandne i štabne funkcije, kako u Italiji, tako i na međunarodnom nivou.
Pored Euleksa, na Kosovu i Metohiji nalaze se i misije NATO pakta, Kfor.
(JA/EUpravo zato)