Iako je Savet Evropske unije krajem jula usvojio odluku o ukidanju viza za nosioce srpskih pasoša sa Kosova i Metohije koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije, ona do ovog momenta nije stupila na snagu, pa su srpski građani južne srpske pokrajine i dalje jedini Evropljani kojima je za putovanje u Šengen zonu potrebna viza.

"Odluka, nažalost, još nije stupila na snagu i tu moram da izrazim veliko nezadovoljstvo koje sam preneo i svim sagovornicima u Briselu. Bilo nam je obećano da će se to desiti početkom leta. Smatram da je ovo odugovlačenje veoma nekorektno i diskriminatorno pošto su naši građani sa KiM jedini sa Zapadnog Balkana koji još ne mogu da putuju bez viza u EU", rekao je za EUpravo zato ambasador Srbije pri Evropskoj uniji Danijel Apostolović.

On za naš portal podseća da je Evropski parlament je usvojio odluku u aprilu, na svojoj poslednjoj plenarnoj sednici. Ministri spoljnih poslova EU su je, takođe, potvrdili 22. jula čime je bila završena zakonodavna procedura, što su i sami objavili u saopštenju za medije nakon sastanka.

Sledeći korak bio bi da se odluka objavi u Službenom glasniku EU, a da onda nakon 20 dana stupi na snagu. Međutim, institucije EU su bile na kolektivnom godišnjem odmoru, pa to nije bilo moguće.

"Međutim, odluka još uvek nije objavljena u Službenom glasniku EU, što je preduslov da stupi na snagu. To se nije desilo jer je neophodan potpis Evropskog parlamenta i Saveta EU na dokument koji treba da se pošalje na objavljivanje u Službeni glasnik 

Evo kada će

Glavno pitanje je sada, kada će stupiti na snagu. Kako ekskluzivno za EUpravo zato govori Apostolović, prema poslednjim informacijama, stavljanje potpisa na ovaj dokument je zakazano za 18. septembar.

"Nakog toga, odluka će biti poslata na objavljivanje u Službeni glasnik i stupiće na snagu 20 dana od objavljivanja".

Prilikom objavljivanja informacije da je usvojena odluka o ukidanju viza za nosioce srpskih pasoša sa Kosova i Metohije, Savet Evrope se osvrnuo na proces. Kako su podsetili u zvaničnoj objavi na svom sajtu, od decembra 2009. godine, nosioci srpskih biometrijskih pasoša bili su izuzeti od obavezne vize kada putuju u šengenski prostor. Jedini građani Srbije koji su morali da vade vize prilikom putovanja u bilo koju zemlju Šengen zone bili su Srbi sa teritorije Kosova i Metohije, čije pasoše izdaje Koordinaciona uprava Srbije, institucija koja svoj posao obavlja u Beogradu.

U praksi, to je značilo, a po svemu sudeći, znači i dalje da svi nosioci srpskih pasoša koje izdaje ova institucija, da bi izvadili svoj pasoš, moraju da putuju oko 300 kilometara do Beograda, a da bi ga vizirali, u obavezi su da to obavljaju u konzularnim predstavništvima država u koje žele da putuju, i to u Prištini. Ove vize srpske građane sa KiM su koštale od 60 evra pa naviše.

(JA/EUpravo zato)