Vest o Makronovoj poseti Srbiji zvanično je potvrđena na sajtu predsednika Republike, Aleksandra Vučića, dok je ovo druga poseta francuskog predsednika Srbiji u poslednjih pet godina. 

U međuvremenu, Vučić je u aprilu boravio u Parizu u zvaničnoj poseti Makronu, a naše dve zemlje poslednjih godina intenzivno rade na razvijanju odnosa, pre svega ekonomskih.

Makronov kabinet je takođe najavio posetu.

Prema njihovim najavama Francuska će potvrditi podršku evropskim integracijama Srbije, Makron i Vučić će razgovarati o ekonomiji, zdravstvu, energetici, kulturi i veštačkoj inteligenciji.

Osim ovih informacija, za sada nema konkretnih tema o kojima će se razgovarati tokom Makronove dvodnevne posete našoj zemlji, ali se o njoj piše i govori u domaćim i stranim medijima.

Mediji o Makronovoj poseti - važni razgovori o veštačkoj inteligenciji, ekonomiji, ali i globalnim dešavanjima

Prema pisanju Rojtersa, "Srbija se pozicionirala kao regionalni lider u istraživanju veštačke inteligencije i predsedavaće Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju - inicijativom koju su pokrenuli Makron i kanadski premijer Džastin Trudo koja će se baviti praćenjem odgovornog razvoja veštačke inteligencije - 2025. godine".

Rojters navodi da će Makron sa Vučićem tokom posete razgovarati, između ostalog, o ovoj temi.

"Dvojica lidera će pričati o ulozi veštačke inteligencije, s obzirom na to da će Srbija predsedavati Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, a Francuska biti domaćin samita AI 2025. godine", saopštilo je francusko predsedništvo", preneo Rojters.

Prema pisanju Sputnika, i Vučić i Makron su u ranijim izjavama sugerisali da bi jedna od glavnih tema susreta mogla da bude kupovina francuskih borbenih aviona Rafal, za šta je Vučić još prošle godine rekao da se radi o najvećem izdvajanju srpskog vojnog budžeta u iznosu i do tri milijarde evra.

Sputnik piše i da Francuska Srbiju vidi kao ključnog partnera u regionu.

Bivši diplomata i politički analitičar Zoran Milivojević je za ovaj medij kazao da Srbija kao dominantna država regiona dobija na značaju kada se uzmu u obzir krizna žarišta u Evropi i svetu, kao i to da se stvari ne odvijaju u skladu sa zapadnim interesima, posebno u Ukrajini.

"Zato nije slučajno što je Beograd posetio i direktor CIA Vilijam Berns i što će krajem sada doći Makron. Uticaj Srbije jača kako jača kolektivni Jug, a kolektivni Zapad ima sve više problema", naveo za Milivojević, prenosi Sputnik.

Kako stoji u tekstu na njihovom sajtu, Makron neće odustati od priznanja kosovske nezavisnosti.

"Od toga ne odustaje ni mađarski premijer Viktor Orban, pa se ponaša kao da Mađarska nije priznala nezavisnost južne srpske pokrajine", ističe Milivojević.

Kada je reč o ekonomiji, Milivojević ističe da ona ide po principu spojenih sudova.

"Dobri politički odnosi podrazumevaju i dobre ekonomske odnose i obrnuto. Bilo je ranije reči o vojnoj saradnji, energetici i nekim drugim pitanjima. To će sigurno biti na dnevnom redu. Trebalo bi očekivati da se sve ono što je ranije potpisano ovom posetom valorizuje, a i dopuni nekim drugim sporazumima", kazao je on.

Kosovo i Metohija jedna od ključnih tema?

Poseta Emanuela Makrona Srbiji je važna i Francuska kao država sa ozbiljnom međunarodnom pozicijom ima značajnu ulogu u ostvarivanju srpskih državnih i nacionalnih interesa, naveo je za RTS nekadašnji diplomata i politički analaitičar,  Zoran Milivojević.

Prema njegovim rečima,  jedna od ključnih tema biće pitanje Kosova i Metohije.

"Predsednici će razgovarati i o ekonomiji, kao i o sukobima u Ukrajini i na Bliskom istoku i poziciji regiona u globalnim odnosima", smatra on.

Milivojević je rekao da je reč o važnoj poseti, jer Francuska kao država sa ozbiljnom međunarodnom pozicijom ima značajnu ulogu u ostvarivanju srpskih državnih i nacionalnih interesa.

"Mislim da će jedna od ključnih tema biti pitanje Kosova i Metohije, položaj srpskog naroda, uloga Kfora u čemu Francuska učestvuje i obaveza međunarodne zajednice da štiti položaj i prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji", istakao je Milivojević.

Kako je naveo, mi ulazimo u period koji je izuzetno važan kada je reč o Kosovu i Metohiji i da je za Beograd bitno razumevanje o položaju srpskog naroda, o ponašanju prištinske strane i o potrebni poštovanja međunarodnih obaveza.

"Pored bilaterale, gde će dominirati ekonomija, važna i nezaobilazna pitanja su i rat u Ukrajini i rat na Bliskom istoku, globalni odnosi, kao i mesto regiona u svemu tome", napomenuo je on i dodao:

"Za nas je vrlo važno da Francuska ima u vidu ono što je mandat Kfora i ono na šta se i sam Kfor poziva, a to je da deluje u skladu sa Rezolucijom 1244 i da je neophodno sprečiti dalju eskalaciju mera koje preduzima Priština i omogućiti normalan život srpskom narodu. U tom kontekstu i nastavak dijaloga. To od nas ne zavisi, to treba pomenuti i ovog puta".

Milivojević smatra da je uloga Francuske dosta važna, zbog nove administracije EU koja dolazi, zbog novog visokog predstavnika, ali i zbog interesa svih strana za mir i stabilnost u ovom regionu koji zavisi od nastavka dijaloga.

"Nastavak dijaloga, mislim je uslov bez kojeg se ne može za interes svih da se obezbedi mir na ovim prostorima i tu Francuska može da odigra važnu ulogu. Videli smo i do sad da je odigrala ulogu u vezi sa Savetom Evrope, ali i za nastavak dijaloga, mislim da Francuska tu može igrati važnu ulogu", naveo je je Milivojević.

On je istakao da je Francuska jedna od najvažnijih članica Evropske unije.

Govoreći o dešavanjima na globalnoj mapi, Milivojević je ocenio da nije uveren da će region Zapadnog Balkana biti mirniji i da situacija u našem regionu zavisi od raspleta rata u Ukrajini.

Kako je kazao, ovaj sukob se komplikuje nakon upada ukrajinskih snaga na teritoriju Rusije, ali navodi da će situacija biti mnogo jasnija nakon predsedničkih izbora u SAD.

Poruke podrške i saradnje

"Francuska je posvećena evropskoj budućnosti Srbije, budućnosti koja se sada piše", poručio je francuski predsednik, prilikom posete srpskog predsednika Vučića Jelisejskoj palati.

On je tada poručio da ne sumnja da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji, a tom prilikom je pozdravio i ''vrlo jasne izbore'' u geopolitičkim okvirima koje je Srbija donela u poslednje vreme.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tada da je na sastanku sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom ukazao na bolje ekonomske odnose dve zemlje i da je izrazio očekivanje da će Francuska pružiti podršku Srbiji u svim sferama, prvenstveno kada su u pitanju evropski put Srbije i dijalog sa Prištinom.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs/sputnikportal.rs)