Još jedna godina je za nama, a za to vreme se mnogo dogodilo na našem kontinentu.
Iako bi većina ljudi možda rekla da su u današnjoj geopolitičkoj situaciji različite stvari krenule po zlu, mi izdvajamo poteze koji su bili pozitivni.
U Irskoj, na primer, beskućnici su prvi put mogli da glasaju tokom junskih izbora za Evropski parlament – za razliku od mnogih drugih evropskih zemalja gde je potrebno da pružite adresu kako biste se registrovali kao glasač. A izvan granica zemlje, Irci i dalje imaju neočekivano pozitivan uticaj: u određenim delovima Libana, lokalno stanovništvo govori engleski sa izraženim irskim akcentom, jer su jezik učili od irskih mirovnjaka UN-a.
U drugim vestima, holandski javni servis pokrenuo je dnevni informativni program na pojednostavljenom jeziku kako bi bio pristupačniji, na primer, starijima, osobama s poteškoćama u učenju, prekinutim obrazovanjem ili onima stranog porekla, preneo je "European Correspondent".
Ekološke pobede u 2024.
Ove godine zabeleženo je nekoliko manjih pobeda za životnu sredinu, od kojih je jedna dugoočekivani međudržavni voz između Holandije, Belgije i Nemačke, koji je krenuo u julu. Prevazilazeći brojne prepreke, sada na održiv način povezuje nekoliko regionalnih gradova.
U Holandiji je lokalna vlast preduzela korake protiv oglašavanja proizvoda štetnih po životnu sredinu: Hag je postao prvi grad na svetu koji je doneo zakon kojim se zabranjuju reklame proizvode baziranih na fosilnim gorivima, dok je drugi najveći holandski lanac supermarketa ukinuo popuste i promocije za meso kako bi podstakao prelazak na biljne dijete.
Belgija je razvila novu vrstu cigle koja "apsorbuje" CO2 iz okolnih fabrika tokom proizvodnog procesa, štedeći milione kilograma CO2.
U južnoj Francuskoj i severnoj Španiji obustavljena je izgradnja podvodnog kabla za prenos električne energije kako bi se zaštitio morski život.
Javno zdravlje na prvom mestu
Kako bi zaštitila životnu sredinu i zdravlje ljudi, Belgija je postala prva evropska zemlja koja je zabranila prodaju jednokratnih elektronskih cigareta, dok je Irska prva članica EU koja je zabranila prodaju cigareta i drugih duvanskih proizvoda mlađima od 21 godine.
Francuska pošta je povećala broj dostava obroka na kućne adrese kako bi starijima i stanovnicima ruralnih područja omogućila lakši pristup zdravoj hrani.
Žensko zdravlje takođe je zabeležilo nekoliko pobeda širom regiona: većina u oba doma francuskog parlamenta garantovala je pravo na abortus u ustavu Francuske, dok je Velika Britanija najavila uvođenje sigurnih zona oko klinika za abortus radi zaštite od anti-abortivnih akcija.
Luksemburg se ističe boljim pristupom kontracepciji nego bilo koja druga evropska zemlja; od prošle godine, nacionalni zdravstveni fond Luksemburga pokriva puni trošak svih hormonskih kontraceptivnih sredstava i vazektomija.
Belgija je postala prva zemlja na svetu koja je seksualnim radnicima priznala radna prava.
Švedska je postavila cilj da potpuno iskoreni rak grlića materice i ide sugurnim koracima ka tome.
Vraćanje duga
Godina 2024. bila je i godina suočavanja sa kolonijalnom prošlošću. Nakon 58 godina ilegalne okupacije, Velika Britanija je formalno predala kontrolu nad ostrvima Čagos. Grupa od više od 60 ostrva južno od Maldiva predata je Mauricijusu, a stanovnicima Čagosa, koji su bili proterani iz svojih domova, konačno je omogućeno da se vrate.
U duhu vraćanja, Holandija je započela proces vraćanja artefakata koji su ukradeni iz njenih nekadašnjih kolonija.
Britanski muzej je prijavio da je skoro 2.000 predmeta nestalo, oštećeno ili ukradeno iz njegovih prostorija. To je vrlo ironično, s obzirom na to da većinu kolekcije ovog muzeja čine predmeti uzeti od britanskih kolonija.
(EUpravo zato/The European Correspondent)