Kada je u pitanju posao, Evropa se ističe kao jedno od najprivlačnijih mesta na svetu. Evropske zemlje redovno zauzimaju vodeće pozicije kada je reč o balansu između poslovnog i privatnog života, bile su pioniri u testiranju četvorodnevne radne nedelje i nude neke od najviših prosečnih plata na globalnom nivou, uz brojne dodatne beneficije za zaposlene.

Ali koje kompanije na ovom kontinentu pružaju najbolje uslove za rad?

Lista "Fortune 100 Best Companies to Work For Europe", koju su objavili "Fortune" i "Great Place To Work", sastavljena je na osnovu analize više od 1,3 miliona odgovora na ankete zaposlenih iz preko dva miliona radnika širom Evrope.

Kompanije koje su se našle na vrhu ove liste imale su zadovoljnije i motivisanije zaposlene, što je doprinelo njihovom visokom rejtingu, prenosi Euronews.

Na primer, prema istraživanju "Great Place To Work", čak 90 odsto zaposlenih u ovim kompanijama pokazuje dodatnu angažovanost u radu, dok je taj procenat u prosečnom evropskom radnom okruženju 59 odsto.

Takođe, istraživanje je pokazalo da je osećaj zajedništva ključan faktor – radnici su 108 odsto spremniji na dodatne napore ukoliko osećaju dobru saradnju sa svojim kolegama.

Pored toga, 86 odsto zaposlenih u vodećim kompanijama izrazilo je želju da ostane dugoročno, za razliku od 60 odsto u prosečnim radnim okruženjima. Posebno su motivisani oni koji veruju da njihov rad ima smisao i pruža im osećaj svrhe.

Izveštaj je takođe ukazao na to da su kompanije sa ove liste imale stope inovacija 66 odsto više nego druge, zahvaljujući kontinuiranim obukama i mogućnostima za profesionalni razvoj.

Top 10 kompanija za rad u Evropi prema "Fortune":

  • DHL Express Europe (Nemačka): 45.000 zaposlenih u Evropi (kurirska služba)
  • AbbVie (SAD): 13.000 zaposlenih u Evropi (farmaceutska kompanija)
  • Hilti (Lihtenštajn): 18.270 zaposlenih u Evropi (građevinski aparati)
  • Hilton (SAD): 22.972 zaposlena u Evropi (hotelijerstvo)
  • Cisco (SAD): 13.212 zaposlenih u Evropi (rčaunarstvo)
  • Stryker (SAD): 14.290 zaposlenih u Evropi (medicinske tehnologije)
  • Allianz (Nemačka): 100.000 zaposlenih u Evropi (finansijske usluge)
  • Specsavers (UK): 35.140 zaposlenih u Evropi (maloprodajni lanac)
  • Agilent Technologies (SAD): 4.690 zaposlenih u Evropi (IT)
  • Chiesi Europe (Italija): 4.734 zaposlena u Evropi (farmaceutska kompanjia)

Ravnoteža između poslovnog i privatnog života izdvojila se kao jedan od ključnih faktora koji su zaposleni najviše cenili. Oko 85 odsto zaposlenih u najboljim kompanijama izjavilo je da ih podstiču na održavanje te ravnoteže, dok je 92 odsto reklo da mogu uzeti slobodno vreme kada im je potrebno.

Pravednost na radnom mestu igrala je važnu ulogu u postizanju visokih ocena. Zaposleni su istakli da se promene u radnom okruženju sprovode pravedno (78 odsto), da dobijaju pravičan deo profita kompanije (70 odsto) i da menadžeri ne prave razlike među radnicima (81 odsto).

Zanimljivo je da je osećaj pravednosti povezan i s pozitivnim stavom prema upotrebi alata veštačke inteligencije (AI). Dok samo 34 odsto zaposlenih u celoj Evropi oseća uzbuđenje zbog AI tehnologija, zaposleni u pravednim kompanijama su 29 odsto verovatnije spremni da ih koriste.

Chat GPT
Nikolas Kokovlis/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia 

Koje industrije prednjače u Evropi?

Za razliku od SAD-a, gde tehnološke kompanije dominiraju, u Evropi tradicionalne industrije, poput automobilske, nafte i gasa, drže primat. Na primer, najveća evropska kompanija je nemački proizvođač automobila Volkswagen, dok su naftne kompanije poput Shell-a i TotalEnergies-a takođe u vrhu.

Iako tehnološke firme čine samo 15 odsto ovogodišnje liste "Fortune", tradicionalne industrije sve više usvajaju tehnologije automatizacije. Volkswagen, na primer, integriše ChatGPT u svoje glasovne asistente, dok Shell koristi AI za istraživanje i proizvodnju nafte na dubokim morima, s ciljem povećanja efikasnosti i proizvodnje.

(EUpravo zato/Fortune)