Poslodavcima će biti zabranjeno da koriste veštačku inteligenciju za praćenje emocija zaposlenih, a sajtovima neće biti dozvoljeno da je koriste za obmanjivanje korisnika kako bi trošili novac, prema novim smernicama EU o veštačkoj inteligenciji.

Smernice Evropske komisije dolaze u trenutku kada se kompanije suočavaju sa složenošću i troškovima usklađivanja sa prvim zakonom na svetu koji reguliše upotrebu ove tehnologije.

Zakon o veštačkoj inteligenciji, koji je pravno obavezujući od prošle godine, u potpunosti će stupiti na snagu 2. avgusta 2026, dok će pojedine odredbe početi da važe ranije, uključujući zabranu određenih praksi od 2. februara ove godine.

"Cilj je da se obezbedi pravna sigurnost za one koji pružaju ili koriste sisteme veštačke inteligencije na evropskom tržištu, kao i za nadzorne organe tržišta. Smernice nisu pravno obavezujuće", rekao je zvaničnik Komisije.

Zabranjene prakse uključuju sisteme veštačke inteligencije koji koriste takozvane "mračne obrasce" (dark patterns) ugrađene u usluge kako bi manipulisali korisnicima da preuzmu značajne finansijske obaveze, kao i aplikacije veštačke inteligencije koje iskorišćavaju korisnike na osnovu njihove starosti, invaliditeta ili socio-ekonomske situacije.

Rok do leta

Zabranjeno je i korišćenje veštačke inteligencije za društveno bodovanje (social scoring) putem nepovezanih ličnih podataka, poput porekla i rase, od strane socijalnih službi i drugih javnih i privatnih tela. Policiji nije dozvoljeno da predviđa kriminalno ponašanje pojedinaca isključivo na osnovu njihovih biometrijskih podataka ako oni nisu prethodno verifikovani.

Poslodavci ne mogu koristiti veb-kamere i sisteme za prepoznavanje glasa kako bi pratili emocije zaposlenih, dok su mobilne kamere sa AI tehnologijama za prepoznavanje lica u svrhe sprovođenja zakona zabranjene, uz ograničene izuzetke i stroge mere zaštite.

Zemlje EU imaju rok do 2. avgusta da odrede nadzorne organe za sprovođenje pravila o veštačkoj inteligenciji. Kršenje ovih propisa može kompanijama doneti kazne u rasponu od 1,5 odsto do sedam odsto njihovog ukupnog globalnog prihoda.

Zakon EU o veštačkoj inteligenciji je sveobuhvatniji od američkog pristupa zasnovanog na dobrovoljnom pridržavanju pravila, dok kineski model teži očuvanju društvene stabilnosti i državne kontrole.

(EUpravo zato/Rojters)