Evropska unija je dugo raspravljala o novim regulativama za veštačku inteligenciju pre nego što je OpenAI objavio ChatGPT krajem 2022. godine. Ogromna popularnost i javna rasprava o potencijalnim egzistencijalnim rizicima ovih modela podstakli su zakonodavce da naprave specifična pravila za "opštu namenu" AI sistema (GPAI), prenosi agencija Reuters, koja je imala uvid u dokument.

Novim alatom, koji su pozdravili zvaničnici Evropske unije, testirani su generativni modeli veštačke inteligencije koje su razvile velike tehnološke kompanije kao što su Meta i OpenAI, u skladu sa sveobuhvatnim AI zakonom EU, koji će stupiti na snagu u fazama tokom naredne dve godine, piše Biznis.rs.

Ovaj okvir, koji su razvili švajcarski startup LatticeFlow AI i njihovi partneri sa dva istraživačka instituta, ETH Cirih i bugarski INSAIT, dodeljuje ocene modelima u rasponu od nula do jedan u desetinama kategorija, uključujući tehničku robusnost i bezbednost.

Na listi objavljenoj u sredu (16. oktobar), modeli koje su razvili Alibaba, Anthropic, OpenAI, Meta i Mistral dobili su prosečne ocene od 0,75 ili više. Međutim, alat "Large Language Model (LLM) Checker" otkrio je određene slabosti u ključnim oblastima, što ukazuje na to gde kompanije možda moraju da usmere resurse kako bi obezbedile usklađenost sa propisima.

Kompanije koje ne budu usklađene sa AI Zakonom suočiće se sa kaznama od 35 miliona evra ili sedam procenata globalnog godišnjeg prometa. Iako EU još radi na tome kako će se pravila AI Zakona za generativne alate poput ChatGPT-a sprovoditi, test već ukazuje na specifične oblasti u kojima tehnološke kompanije rizikuju da prekrše zakon.

(EUpravo zato/Biznis.rs)