Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici. U pokušaju da "nevidljivi rad učine vidljivim" i promovišu porodičnu harmoniju, švedski studenti razvili su aplikaciju koja pomaže porodicama da organizuju i prate kućne poslove.
Aplikacija, nazvana Akord, omogućava korisnicima da unose zadatke i prate napredak jedni drugih, nudeći podsetnike kada zadaci nisu završeni na vreme.
Aplikaciju, koja je već privukla oko 2.000 korisnika, kreirali su studenti Viktor Fredrikson i Markus Palman.
Aplikacija je nastala iz jednostavne frustracije: Fredriksonov otac se umorio od podsećanja sina da sredi svoju sobu i opere veš. "I na kraju, jednog dana je rekao: 'Zašto jednostavno ne programirate aplikaciju da ne moram više da vam prigovaram?'", objasnio je Fredrikson.
Rezultat je bio Akord, koji je lansiran početkom septembra.
Među jednim od prvih korisnika aplikacije bio je bračni par Maja i Nils Larson iz bogatog stokholmskog predgrađa.
Oboje vlasnici preduzeća sa dvoje male dece, okrenuli su se aplikaciji kako bi pojednostavili često haotičan proces upravljanja kućnim zadacima. "Mislili smo, u redu, hajde da ovo isprobamo, možda to može da reši mnoge naše probleme kod kuće", kaže Maja.
Za Larsonove, aplikacija je pokrenula otvorenu diskusiju o zajedničkim obavezama kod kuće.
"To je pokrenulo razgovor kod kuće", napominje Nils, "Kao, dobro, ako se stvari ne rade, ko je odgovoran za to?". Maja uživa u korišćenju aplikacije, posebno njenoj funkciji podsetnika, iako priznaje da je ne koristi onoliko često koliko bi trebalo.
Akord je dizajniran da učini rad u domaćinstvu transparentnijim i podstakne poštovanje za doprinos svakog člana domaćinstva.
Članovi porodice mogu slati "podsetnike" ako zadaci nisu završeni, a ukućani mogu da izraze zahvalnost kada se poslovi završe.
Rodna nejednakost u kućnim poslovima
Ovaj sistem ima cilj da se pozabavi dugotrajnim pitanjima rodne nejednakosti u kućnim poslovima. Istraživanje UN "Žena" iz 2023. pokazalo je da žene širom sveta troše 2,8 sati više na neplaćeni rad u kući od muškaraca svakog dana.
Kreatori aplikacije se nadaju da će pokrenuti više diskusija o podeli obaveza u domaćinstvu, smanjenju jaza među polovima i učiniti porodične poslove saradničkim i korisnijim iskustvom.
"Želimo da ljudi više pričaju o tome i da budu više uključeni u porodičnu diskusiju", objašnjava Fredrikson.
Gledajući u budućnost, Larsonovi planiraju da svoju decu upoznaju sa aplikacijom kako budu starija.
"Očistite sobu, dobićete poene", navodi Nils, zamišljajući sistem u kome deca zarađuju nagrade – a možda i dodatak – za pomoć u kući.
Maja, koja takođe zapošljava pomoćnicu koja brine o deci, smatra da je aplikacija korisna za vođenje domaćinstva.
"To čini moj 'majčinski mozak' malo opuštenijim", kaže Maja, jer joj aplikacija omogućava da bude u toku sa brigom o svojoj deci bez stalnog zapitkivanja.
Cilj aplikacije je jasan: smanjiti napetosti u domaćinstvu, podstaći pravičnost u kućnim obavezama i učiniti nevidljivi rad vođenja domaćinstva vidljivijim za sve.
(EUpravo zato/RTS)