Evropska unija neće ukidati svoje tehnološke propise u pokušaju da postigne trgovinski sporazum sa Donaldom Trampom, izjavila je najviša zvaničnica bloka za digitalnu politiku. Hena Virkunen, potpredsednica Evropske komisije zadužena za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju, nagovestila je da EU ne planira da pravi kompromise u vezi sa svojim digitalnim zakonodavstvom zarad trgovinskog sporazuma sa SAD, što je jedan od ključnih zahteva Trampove administracije.

"Veoma smo posvećeni našim pravilima kada je u pitanju digitalni svet. Želimo da osiguramo da je naše digitalno okruženje u Evropskoj uniji pošteno, bezbedno i demokratsko," rekla je Virkunen u intervjuu za evropske listove, uključujući i Gardian. 

Ona je odbacila sugestije da bi digitalni propisi EU mogli biti smatrani trgovinskim barijerama, ističući da se ista pravila primenjuju na sve kompanije, bilo da su evropske, američke ili kineske. Takođe je istakla da ne ciljaju posebno određene kompanije, već imaju pristup zasnovan na proceni rizika u svim pravilima.

U poslednjim danima, Trampov glavni trgovinski savetnik, Piter Navaro, optužio je EU da koristi pravni rat protiv najvećih američkih tehnoloških kompanija, u tekstu za Fajnenšal Tajms. Direktor kompanije Meta, Mark Zakenberg, optužio je EU za institucionalizaciju cenzure, dok je Tramp kritikovao evropske odluke da izriču kazne i pokreću antimonopolske istrage protiv kompanija kao što su Epl i Fejsbuk.

Govoreći o digitalnim pravilima EU, Virkunen je rekla da američke tehnološke firme često imaju veće obaveze jer su među najvećim igračima na tržištu i da "ako ste veći igrač, imate više obaveza, jer predstavljate veći rizik".

shutterstock_2557266369.jpg
Foto: Shutterstock

Ona je govorila jutro nakon što je Tramp najavio iznenadnu pauzu na mnoge carine, u trajanju od 90 dana, ali pre nego što je Komisija najavila recipročno zamrzavanje svojih mera odmazde. EU i dalje podleže carinama od 10 posto, kao i dodatnim dažbinama od 25 posto na automobile i metale koji ulaze u SAD.

Pozdravljajući američku odluku o recipročnim carinama, rekla je da žele da postignu dobar trgovinski sporazum sa SAD, a ne trgovnski rat".

Iako je Komisija navela da sve opcije odmazde ostaju na stolu ukoliko trgovinski pregovori propadnu, Virkunen je odbila da spekuliše o mogućim akcijama EU protiv američkih tehnoloških firmi. Francuska je predvodila pozive da se razmotre mere protiv američkih tehnoloških giganata kao odgovor na carine na evropsku robu. Virkunen je rekla da su različite opcije za odmazdu pripremljene u konsultaciji sa državama članicama.

Virkunen, bivša ministarka finske vlade i poslanica u Evropskom parlamentu, preuzela je funkciju u Komisiji u decembru prošle godine, dobivši širok mandat koji pokriva "ehnološki suverenitet", kao i nadzor bezbednosne i granične politike i zaštitu evropske demokratije od dezinformacija.

Jedno od najosetljivijih pitanja na njenom dnevnom redu je nadzor istraga velikih tehnoloških kompanija prema novim digitalnim pravilima EU. Komisija sprovodi istrage protiv firmi kao što su Alfabet, Epl i Meta na osnovu Zakona o digitalnim tržištima (DMA), koji ima za cilj da spreči velike tehnološke kompanije da istiskuju manje rivale. Odvojeno, kroz Zakon o digitalnim uslugama (DSA), koji ima za cilj suzbijanje štetnog sadržaja na internetu, vode se istrage protiv kompanija kao što su X i Meta.

Meta
Foto: Dominika Zarzycka / Alamy / Alamy / Profimedia

U martu je Komisija, rizikujući dalje pogoršanje odnosa sa SAD, nastavila sa sprovođenjem mera koje su se odnosile na Epl, Alfabet, vlasnika Gugla, optužujući ih za kršenje DMA zbog antikonkurentskog ponašanja.

Upitana o izveštajima da bi Komisija mogla da kazni X sa više od milijardu dolara (oko 770 miliona funti), rekla je da cilj istraga nije izricanje visokih kazni već osiguranje da sve kompanije poštuju pravila. Naglasila je želju da se obezbedi da digitalna pravila Evrope ne budu previše opterećujuća za mala preduzeća, u svetlu sve veće zabrinutosti zbog slabog ekonomskog rasta Evrope u poređenju sa SAD i Kinom, koje su takođe znatno naprednije u razvoju veštačke inteligencije. 

Ove nedelje predstavila je strategiju za otvaranje do pet AI gigafabrika – lokacija opremljenih superkompjuterima za testiranje i razvoj AI modela u EU. Međutim, njena spremnost da razmotri izmene zakona o veštačkoj inteligenciji izazvala je zabrinutost među potrošačkim organizacijama.

"Želimo da implementiramo Zakon o AI na način koji podstiče inovacije, i zaista želimo da podržimo naša mala i srednja preduzeća i naše AI developere da ispune pravila", rekla je.

(EUpravo zato.rs)