Otkad je uhapšen osnivač Telegrama, Pavel Durov, ne prestaju da kolaju priče da Francuska želi da cenzuriše ovu digitalnu platformu i tako ograniči slobodu govora.

Još od pokretanja 2013. godine, Telegram je postao mesto za političke disidente, ali i kriminalne grupe, a mreža je prikupila oko milijardu korisnika.

Podsetimo, Durov je pušten iz pritvora uz kauciju od 5 miliona evra i nije mu dozvoljeno da napusti Francusku. Pod istragom je po šest tačaka, uključujući odbijanje saradnje sa vlastima i rukovođenje platformom koja "omogućava ilegalne transakcije organizovanih grupa". Poseban akcenat je na istrazi zlostavljanja dece i dečjoj pornografiji zbog čega je izdat nalog za hapšenje Pavela Durova i njegovog brata Nikolaja.

Iako je francuski lider Emanuel Makron istakao da se ne radi o političkom slučaju, prvi put je neki osnivač društvene mreže uhapšen zbog načina na koji se ona koristi.

Takođe su postavljena mnoga pitanja o tome koliko je Durov blizak sa Parizom, ali i Moskvom.

Na pitanje da li je Durov došao u Francusku da bi se video sa njim, Makron je odgovorio da je mnogo netačnih informacija pročitao u medijima.

"Francuska je zemlja koja štiti slobodu govora. Francuska je zemlja koja štiti i voli inovaciju i preduzetništvo, ali mi smo zemlja gde postoji podela vlasti i imamo pravnu državu koju kontrolišu nezavisne sudije i to je nešto što je dobro", rekao je Makron tokom posete Beogradu.

On je rekao da nije znao da Durov dolazi u Francusku, dodajući da je to sasvim normalno zato što i ne treba da zna ko ulazi, a ko izlazi iz Francuske.

"Ja nisam pozvao i nije trebalo da se vidim sa Durovom, ni krajem prošle nedelje, ni narednih dana i radi se o nezavisnoj akciji pravosudnih organa Francuske. Imamo nezavisna tela koja su organizovala transparentnu akciju", rekao je Makron.

Kako prenosi Politiko, postoje tri pitanja koja, za sada, ostaju bez odgovora.

Koliko Durov dobro poznaje Makrona?

Možda aplikacija Telegram nije toliko popularna u Francuskoj, ali postoji jedan čovek koji je sa zadovoljstvom koristi - Emanuel Makron.

Koristio ju je još tokom svoje prve predsedničke kampanje, a tako je i danas, iako je članovima kabineta rečeno prošle godine da prestanu sa korišćenjem Telegrama.

Francuski predsednik Emanuel Makron
Lemouton Stephane/Pool/ABACA / Abaca Press / Profimedia Francuski predsednik Emanuel Makron

Durov se sa Makronom sreo najmanje jednom 2018. godine, a sastanak se održao iza zatvorenih vrata i o tome mediji nisu izveštavali. Kada je Makron postao predsednik, sreli su se nekoliko puta, preneo je Mond.

Francuski lider se odavno zalaže za to da njegova zemlja bude dom velikim tehnološkim kompanijama.

"Francuska će predvoditi superinovacije, promene i istinsku trasformaciju", poručio je 2017. godine, mesec dana nakon stupanja na funkciju.

Pokušao je da ubedi Durova da prebaci Telegram u Pariz i ponudio mu je francusko državljanstvo. Rus zaista jeste postao francuski državljanin, ali je za sedište kompanije ipak odabrao Dubai.

Kada je uhapšen u subotu uveče, navodno je policiji rekao da je u Parizu trebalo da večera sa Makronom što je predsednik žestoko negirao.

Izvor blizak francuskom lideru je istakao da je on u to vreme boravio u svojoj vikendici na severu zemlje.

Kako je Durov postao francuski državljanin i koliko pasoša poseduje?

Durov, rođen u Rusiji, francusko državljanstvo je dobio 2021. godine kroz proceduru koja je obično namenjena "strancima koji govore francuski jezik i kroz svoj izvanredni rad doprinose uticaju Francuske i prosperitetu njenih međunarodnih ekonomskih odnosa".

Na sličan način je državljanstvo dobio i izvršni direktor Snepčeta, Evan Spigel.

"Potpuno stojim iza odluke koju smo doneli 2018. godine. To je bio deo strategije da se dozvoli umetnicima, preduzetnicima i sportistima da dobiju državljanstvo kada su se potrudili da nauče jezik i kada stvaraju bogatstvo. Učinio sam to za Durova, koji je naučio naš jezik, kao i za Spigela. Mislim da je to dobro za našu zemlju", poručio je Makron.

Ipak, nije poznato kako je Durov doprineo širenju uticaja Francuske.

Durov takođe poseduje pasoš UAE čije vlasti su ponudile pomoć nakon hapšenja, ali je on to odbio. Isto se dogodilo i u slučaju Rusije.

Državljanin je i karipskog ostrva Sveti Kits i Nevis.

Da li je Durov i dalje odan Rusiji?

Durov je prvo sa bratom osnovao platformu Vkontakt koja je ubrzo ponela titulu ruskog Fejsbuka. Međutim, kada su u Kijevu počeli da se održavaju protesti protiv proruskog predsednika, Durov je odbio Kremlju da preda podatke korisnika, odnosno, ukrajinskih aktivista. Nakon toga je pobegao iz Rusije. Po osnivanju Telegrama je više puta isticao da želi platformu daleko od očiju vlasti i da ne želi ni za koga da radi.

Uprkos svemu, Moskva je ponudila pomoć nakon njegovog hapšenja i optužila je Francusku za zastrašivanje i ograničavanje slobode govora.

mobilni telefon na kome su prikazane aplikacije društvenih mreža, sa Telegramom u centru
David Talukdar / Zuma Press / Profimedia Telegram je privukao korisnike koji ne žele da budu pod budnim okom države

Iako se Durov predstavio kao protivnik Kremlja, smatra se da održava veze sa svojom zemljom.

Navodno, Ališer Usmanov, oligarh blizak putinu, finansijski je pomogao Telegramu u ranoj fazi.

Durovljev brat Nikolaj, prema navodima ruskih prorežimskih medija, živi u Sankt Peterburgu gde radi na prestižnoj Ruskoj akademiji nauka. Za razliku od svog brata, nije voleo da bude u žiži javnosti i "njegov doprinos Telegramu je tehnički, dok je Pavelov ideološki i finansijski".

Prema izveštaju "Important Stories", Durov je posetio Rusiji više od 50 puta između 2015. i 2021.

Zanimljivo je da ovu aplikaciju koriste mnogi ruski zvaničnici koji se na njoj redovno oglašavaju. Upotrebljava je i ruska vojska za komunikaciju na ratištu, kao i vojni blogeri i novinari.

Među opozicijom vlada malo drugačija slika. Iako Telegram nudi veliku zaštitu poruka i time postaje i platforma za mnoge nezavisne medije, određen broj naloga, kritički nastrojenih prema Kremlju, bio je blokiran.

Ukrajinska vojska, sa druge strane, koristi Signal, ali većina državnih službi, kao i vojnika i civila nije odustala od Telegrama.

(EUpravo zato/Politico)