Visokotehnološki dronovi bi mogli da budu rešenje za čišćenje ogromnih količina otpada na Mont Everestu.

Mont Everest je najviša planina na svetu, poznata po svojim strmim padinama i opasnom usponu. Međutim, iako se planina uzdiže na više od 8.830 metara, planinari i dalje pronalaze smeće koje prekriva bele snežne vrhove.

Svake godine se oko 60.000 ljudi penje na Mont Everest, ostavljajući značajan ekološki otisak. Prema izveštajima "Kathmandu Post-a", samo tokom prolećne penjačke sezone 2024. godine, na planini je ostavljeno oko 110 tona otpada.

Zbog toga je ovaj vrh dobio neslavnu titulu "najviše deponije smeća na svetu".

Kada otpad završi u prirodi, oslobađa štetne gasove koji doprinose zagrevanju planete. Otpad u udaljenim područjima, poput Mont Everesta, predstavlja posebno težak izazov jer je njegovo uklanjanje izuzetno teško.

Donedavno su lokalni šerpasi bili odgovorni za penjanje uz opasnu ledenu padinu Kumbu - jednu od najopasnijih zona Mont Everesta - kako bi očistili stazu od otpada.

Međutim, zvaničnici Nepala sada planiraju da koriste visokotehnološke dronove za uklanjanje otpada s planine.

Dronovi mogu da lete na velikim nadmorskim visinama i podignu više od 230 kilograma otpada između baznih kampova svakog sata, prema rezultatima proba iz aprila.

Za čišćenje te količine otpada obično bi bilo potrebno najmanje 14 nosača i šest sati rada.

Zahvaljujući novim dronovima, đubre može efikasnije da se uklanja, a životi šerpasa neće biti dovedeni u pitanje. Održavanjem Mont Everesta čistim, dronovi takođe sprečavaju da nebiološki razgradivi komadi plastike zagađuju jedno od prirodnih čuda sveta.

Dronovi bi trebalo da počnu da se koriste u martu 2025. godine.

"Upotreba dronova na Everestu je prirodna evolucija tehnologije primenjene na planinarenje Himalajima", rekao je šerpas Dava Stiven Šerpa.

"Manje angažovanje šerpasa u prenošenju tereta omogućilo bi im da više pomažu svojim klijentima tokom uspona. To je finansijski isplativije za njih i u smislu napojnica", dodao je.

(EUpravo zato/The Cool Down)