Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sastala se danas sa predstavnicima francuske elektroprivrede EDF, predvođenim potpredsednikom za razvoj nuklearne energije Vaskisom Ramanijem.

Na saastanku su predstavljeni rezultati Preliminarne tehničke studije koja razmatra mogućnosti za mirnodopsku primenu nuklearne energije u Srbiji.

"Ova studija predstavlja prvi korak ka postavljanju temelja za razvoj nuklearnog programa u Srbiji. Ona definiše početne prioritete, neophodne infrastrukturne uslove i vremenski okvir za realizaciju. U skladu s preporukama Međunarodne agencije za atomsku energiju i uz iskustvo EDF-a, analizirane su i mogućnosti integracije nuklearne energije u naš elektroenergetski sistem", izjavila je ministarka.

Prema njenim rečima, za sprovođenje prve dve faze razvoja programa biće potrebno između pet i sedam godina.

Prva faza uključuje razmatranje opravdanosti ulaska u nuklearni sektor, uspostavljanje pravnog i regulatornog okvira i formiranje posebnog tela koje bi vodilo program.

Đedović Handanović je istakla da je studija obuhvatila i tržišnu analizu dostupnih tehnologija - od velikih do malih modularnih reaktora, s ciljem procene njihove tehničke zrelosti, lanaca snabdevanja i kompatibilnosti sa srpskim potrebama.

"U toku je i formiranje međuresorne radne grupe koja će uključivati predstavnike relevantnih ministarstava, akademske zajednice i javnih preduzeća, a koja će biti odgovorna za dalji razvoj programa, u skladu sa međunarodnim standardima", dodala je ministarka.

Podsetila je i da je prošle godine potpisan Memorandum sa pet ministarstava i 20 institucija, uključujući fakultete, institute i energetske kompanije, sa ciljem okupljanja stručnjaka iz zemlje i dijaspore.

"Poseban fokus biće na razvoju kadrova i privlačenju domaćih stručnjaka sa iskustvom u nuklearnim tehnologijama", naglasila je.

Studija takođe sadrži preliminarnu procenu troškova za prve dve faze, oko 30 miliona evra, i analizira mogućnost integracije budućih nuklearnih postrojenja u prenosnu mrežu Srbije.

Prema dosadašnjim nalazima, nuklearni reaktori ne bi ugrozili stabilnost sistema, a Srbija bi, uz uspešnu realizaciju programa, posle 2045. mogla postati i neto izvoznik električne energije, uz značajnu dekarbonizaciju energetskog sektora.

Ovaj projekat deo je šire saradnje sa Francuskom, započete prošlogodišnjim potpisivanjem Memoranduma o razumevanju u Parizu.

(M.A./EUpravo zato/kurir.rs)