Nemačka ima velike ambicije u borbi protiv klimatskih promena. Naime, ova zemlja planira da postigne ugljeničnu neutralnost do 2045. godine, a nakon 2050. da čak ima negativne emisije ugljenika.

Međutim, jedan od najvećih izazova na tom putu je nedostatak kvalifikovanih radnika.

Sa budžetom od 500 milijardi evra za infrastrukturne projekte, od kojih je 100 milijardi evra namenjeno Fondu za klimu i transformaciju, Nemačka jasno pokazuje koliko joj je stalo do zelene tranzicije.

Ipak, studija Nemačke privredne komore (DIHK) upozorava da postoji manjak od čak 560.000 radnika u 250 ključnih zanimanja potrebnih za energetsku tranziciju.

Samo u sektorima solarne energije, vetra i vodonika biće potrebno dodatnih 300.000 stručnjaka u narednih deset godina.

Ovaj deficit predstavlja veliku priliku za studente i mlade stručnjake.

Prema portalu Studying-in-Germany.org, pronalaženje obrazovnih programa koji pripremaju za rad u "zelenim" industrijama biće ključni faktor za uspešnu karijeru i doprinos zaštiti životne sredine.

Iako već 21% nemačke radne snage radi u poslovima koji imaju ekološki aspekt, određene oblasti beleže posebnu potrebu za radnicima.

To su energetski sistemi, gde se traže stručnjaci za obnovljive izvore energije, industrija, naročito proizvodnja čelika i teška industrija, kao i građevinarstvo i urbani razvoj gde su potrebni inženjeri i planeri sa znanjem o održivosti.

Takođe, sektor mobilnosti i transporta traži stručnjake za električne automobile i punionice, dok digitalna tehnologija i oblast podataka zahtevaju analitičare i softverske inženjere koji će podržati zelene inovacije.

(M.A./EUpravo zato/seebiz.eu)