Jedna grupa zainteresovanih strana, među kojima se ističu kompanije iz domena zelene energetike Akuo, BayWa r.e. i OX2, ali i sektorske i nevladine organizacije, na primer Euroheat and Power i evropska asocijacija za skladištenje energije EASE, pozivaju na budnost i aktivaciju na putu EU ka klimatskoj neutralnosti, jer je evropski zeleni dogovor bio najavljen kao krovna strategija i motor rasta.

Više od dvesta entiteta potpisalo je ovu radnu verziju izjave u kojoj naglašavaju da je Evropski savet u preliminarnim zaključcima iz aprila o strateškoj agendi tu koncepciju pomenuo samo jednom.

U pismu ukazuju na doprinos Evropskog zelenog dogovora konkurentnosti, otvaranju novih radnih mesta i suverenosti, uporedo sa održivošću.

Kakva poruka se šalje građanima i investitorima?

Ukoliko se izgubi okvir, bio bi to loš signal tržištima, investitorima i građanima kojima je potrebna politički stabilna posvećenost, upozoravaju oni.

Kako planira ova grupa, ovu izjavu će uputi liderima država nakon evropskih izbora, i insistirati od njih da potvrde Evropski zeleni dogovor u vidu strateškog prioriteta za sledeći mandat najviših tela EU.

Oni takođe žele od lidera i liderki EU da dopune Evropski zeleni dogovor „dogovorom o čistoj industriji" i da „investicioni plan za dogovor o čistoj industriji" uvrste u sledeći budžet.

Zahtevaće da se zajednički finansijski instrumenti usklade sa ciljevima, da gradovi i regioni dobiju podršku te da se u Evropskoj komisiji za resor oba dogovora imenuje izvršni potpredsednik ili potpredsednica.

„Kriza sa fosilnim gorivima je katapultirala Evropu u novu paradigmu. Energetska trilema- održivost, priuštivost i bezbednost snabdevanja sada je jasno okrenuta u jednom smeru: ispunjavanje i kompletiranje Zelenog dogovora, nadomešćivanje fosilnih goriva i prebacivanje ka održivoj, cirkularnoj i pravičnoj privredi.  Ona je od suštinskog značaja za sve strateške ciljeve Evrope", poručili su potpisnici u otvorenom pismu.

Lideri EU bi ovu poruku trebalo da prime pre nego što se sastanu 27. juna.

Među potpisnicima iz regiona nalaze se Brite Hellas, Bugarska fotonaponska asocijacija (BFA ili BPA) i asocijacija Obnovljivi izvori energije Hrvatske. Na spisku je i RE-Source Platform.

Inicijativa je do 14. juna otvorena za nove potpisnike.

(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)