Dok evropske zemlje čeka još jedna godina razornih toplotnih talasa, suša i drugih ekstremnih vremenskih nepogoda, postavlja se pitanje koliko su na to pripremljene i otporne.
Nova interaktivna procena Evropske agencije za životnu sredinu (EEA) prikazuje ključne uticaje klimatskih promena, kao i mere koje se mogu preduzeti.
Istražuje se kako toplotni talasi, poplave, suše i šumski požari sve više pogađaju Evropu, a kroz interaktivne mape i grafikone možete saznati šta se dešavalo u prošlosti, kakve su projekcije za budućnost ili pogledati primere kako se kontinent priprema.
Cilj je da se poveća svest kako među donosiocima odluka u Evropi, tako i u široj javnosti, o hitnoj potrebi da se ublaže klimatske promene i poveća otpornost na njih.
Ekonomski troškovi rastu, koje zemlje su najviše pogođene?
U izveštaju EEA "Ekonomski gubici i smrtnost usled vremenskih i klimatskih ekstrema" se navodi da je šteta procenjena na oko 45 milijardi evra u 2023. godini u 38 evropskih zemalja, uključujući članice EU, kao i druge članice i saradnice EEA.
Ukupni ekonomski gubici premašili su 790 milijardi evra u članicama EEA (32 članice EEA plus šest zemalja Zapadnog Balkana) u periodu od 1980. do 2023. godine, prema ažuriranom izveštaju EEA. Ovaj izveštaj, inače, prvi put uključuje i podatke iz šest zemalja Zapadnog Balkana.
Najveći gubici od 2001. godine su zabeleženi u Nemačkoj, Italiji, Francuskoj i Španiji. Slovenija beleži najveće gubitke po glavi stanovnika.
Poplave, oluje, vetar i grad bili su vodeći uzroci šteta u poređenju sa drugim nepogodama, poput šumskih požara ili suša. Manje od trećine nastale štete bilo je pokriveno osiguranjem. Većina zemalja je takođe prijavila da je više od 50 odsto njihovih gubitaka bilo neosigurano, što dodatno povećava jaz između ukupnih ekonomskih i osiguranih gubitaka. U mnogim slučajevima ovaj procenat je prelazio 90 procenata.
Većina smrtnih slučajeva između 1980. i 2023. godine bila je prouzrokovana toplotnim talasima, hladnim talasima, sušama i šumskim požarima. Najveći broj smrtnih slučajeva povezanih sa vrućinama je zabeležen u zapadnoj, južnoj i severnoj Evropi.
(EUpravo zato/EEA)