Plastični otpad bi uz pomoć bakterija mogao da se pretvori u lekove protiv bolova, poput paracetamola, otkrili su naučnici sa Univerziteta u Edinburgu u Škotskoj koji su svoje istraživanje predstavili u magazinu "Nature Chemistry".

Na ovaj način bi proizvodnja lekova mogla da bude mnogo održivija.

Istraživanje je pokazalo da bakterija Ešerihija koli (E.coli), koja se često koristi u biotehnologiji, može da transformiše tereftalinsku kiselinu, molekul nastao iz plastičnih flaša i kutija od polietilen tereftalata (PET), u aktivan sastojak popularnih analgetika i antipiretika.

Koristeći proces fermentacije sličan onom kod proizvodnje piva, istraživači su uspeli da za manje od 24 sata sprovedu ovu konverziju uz efikasnost od 90 odsto, koja pod optimalnim uslovima može da iznosi i 92 procenta.

Proces je izveden na sobnoj temperaturi i stvara minimalne emisije ugljenika za razliku od uobičajenog industrijskog metoda koji znatno doprinosi klimatskim promenama.

"Ovaj postupak pokazuje da PET plastika nije samo otpad ili sirovina za reciklažu, već materijal koji mikroorganizmi mogu da pretvore u vredne proizvode, uključujući lekove", objasnio je vođa tima Stiven Volas.

Svake godine nastane više od 350 miliona tona plastičnog otpada, a iako postoje metode reciklaže, one proizvode velike energetske i ekološke troškove.

Istraživanje su finansirali britanska agencija EPSRC i farmaceutska kompanija "AstraZeneka", uz podršku Centra za transfer univerzitetske tehnologije "Edinburgh inovations".

Iako ova tehnika još nije spremna za industrijsku primenu, istraživači veruju da označava početak nove ere u održivoj proizvodnji lekova.

(EUpravo zato/Guardian)