Od severa do juga, Italija je na udaru je nevremena koje je paralisalo i ostrvo Siciliju.

Kritična situacija je u regionu Emilija Romanja. U Banjakavalu, u oblasti Ravene, naređena je potpuna evakuacija područja koja su već bila pogođena prethodnim talasima lošeg vremena.

U Čezenatiku je za samo nekoliko sati palo 70 milimetara kiše, koja je napravila probleme na delu kanalizacionog sistema i podvožnjaka, a železnički saobraćaj je obustavljen. Narandžasto upozorenje za Emiliju Romanju, Lombardiju i Veneto na snazi je i danas.

Narandžasti meteoalarm na snazi je na južnoj i jonskoj obali Kalabrije, u velikom delu Emilije Romanje, u oblastima Veneta i Bazilikate i u jugoistočnim delovima Lombardije. U još trinaest regiona na snazi je žuto upozorenje.

Zbog obilne kiše u poslednjih nekoliko sati blokirani su brojni putevi u Bolonji, gde je poginuo mladić čiji je auto odnela bujica.

Automobili pod vodom u Bolonji
Michele Nucci / LaPresse / Profimedia Katastrofalne poplave pogodile su Italiju, a od severa ka jugu više opština se bori sa bujičnim poplavama. U Bolonji je poginuo mladić čiji je auto odnela bujica

Čelnika regije Emilija Romanja zatražili su uvođenje vanredne situacije, a to su učinile i vlasti u u Bolonji.

"Bolonja je grad koji je najviše pogođen i neophodni su nam resursi da se život što pre vrati u normalu", rekao je gradonačelnik Bolonje Mateo Lepore na konferenciji za novinare.

On je podsetio da je ovaj grad u maju 2023. godine pretrpeo štetu od 200 miliona evra, a najnovije vremenske nepogode samo su produbile probleme.

Lepore je dodao da je u poslednjih 48 sati palo kiše koliko prosečno padne za dva jesenja meseca.

Karabinjeri koji su uključeni u veliki broj spasilačkih operacija u Emiliji Romanji, u više slučajeva su intervenisali i da spreče pojedince da prave selfije u blizini reka koje se izlivaju.

Više takvih slučajeva, prema tvrdnji policije, bilo je u oblastima oko Ređo Emilije i posebno u Kastelnuovo di Soto, prenose mediji, a u poplavljenim područjima izdato je zvanično upozorenje građanima da se klone obala reka i potraže skloništa.

Velike poplave zabeležene su za vikend i u Toskani zbog izlivanja reke Čečine, uzrokovanog pucanjem nasipa u severnom delu regije nakon što su obilne kiše pogodile to područje.

Podsetimo, oluja Boris i prateći vremenski front od 2.000 kilometara doneli su centralnoj i istočnoj Evropi sredinom septembra katastrofalne poplave koje su prema procenama najgore od 2002. godine. Oluja nije poštedela ni sever Italije, gde je situacija bila ozbiljna.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)