Pokrenut je projekat mađarsko-srpske prekogranične saradnje uz finansiranje Evropske unije sa ciljem da odgovori na izazove koje za upravljanje vodama predstavljaju ekstremni vremenski uslovi i povezane poplave i suše na reci Tisi u pograničnom regionu, saopštila je služba za komunikacije Univerziteta u Segedinu, koji je partner na projektu.

Kao rezultat klimatskih promena, očekuje se da će se temperaturni uslovi i raspored padavina značajno promeniti, što će dovesti do češće pojave ekstremnih vremenskih pojava kao što su poplave i suše. Pogranično područje je posebno osetljivo na ove efekte, pišu mađarski mediji.

"Ovi izazovi su podstakli pokretanje projekta saradnje koji uključuje stručnjake i istraživače za upravljanje vodama i katastrofama u mađarsko-srpskom pograničnom regionu sa ciljem da se ublaže hidrološki rizici i poveća otpornost regiona na vremenske ekstreme", navodi se u saopštenju.

Cilj projekta ADAPTisa je da obezbedi pouzdane podatke u oblasti upravljanja vodama i prevencije katastrofa između stručnjaka dve zemlje. U okviru projekta biće kreirane nove baze podataka i hidrološki modeli koji će pomoći u predviđanju poplava i perioda nestašice vode.

U projektu pod nazivom ADAPTisa, učestvuju istraživački tim Univerziteta u Segedinu i Direkcija za vode donjotiskog okruga Mađarske, Fond za evropske poslove AP Vojvodine i Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine".

EU je izdvojila 1,2 miliona evra za ovaj projekat, čija je ukupna vrednost 1,4 miliona evra, navodi se u saopštenju.

(EUpravo zato)